Zchátralý klášter Louka získá od státu město Znojmo

Publisher
ČTK
05.07.2006 00:20
Czech Republic

Znojmo

Znojmo - Znojemský klášter Louka, který je významnou kulturní památkou, získá od státu město Znojmo. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) připravuje konečné znění smlouvy o bezúplatném převodu vlastnictví. ČTK to dnes oznámila vedoucí oddělení komunikace ÚZSVM Izabela Noveská. Znojmo podle starosty Pavla Balíka s převodem souhlasí, ačkoli si nejvíce přálo, aby zchátralou dominantu města nadále vlastnil stát.

    Úřad klášter převede za omezujících podmínek, které se týkají budoucího využití. "ÚZSVM takto chce zajistit řádné využití a nakládání s kulturními památkami České republiky. Pro případ, že tato smluvní ujednání nebudou dodržena, stanoví ÚZSVM ve smlouvě podmínku zpětného bezúplatného převodu objektu kláštera na stát," uvedla Noveská.
    Podle znojemského starosty bude město památku, která dlouho chátrala, postupně oživovat. "Může to trvat třeba deset let. Představujeme si nějaké výstavnické využití, v části by mohla sídlit třeba nějaká katedra vysoké školy. Máme několik projektů," řekl ČTK Balík. V přízemí a suterénu objektu už nyní působí společnost Znovín Znojmo.
    Postupné budou také opravy kláštera, jejichž cena může přesáhnout až jednu miliardu korun. Částku nemůže Znojmo uvolnit ze svého rozpočtu, doufá ve státní dotaci i v příspěvek z Evropské unie. Na opravách by se podle Balíka mohly podílet také instituce, které v budovách kláštera v příštích letech najdou sídlo. Právě z  finančních důvodů si Znojemští přáli, aby klášter vlastnil stát. "Převod na město je ale druhou nejlepší variantou," uvedl Balík.
    Premonstrátský klášter založil znojemský údělný kníže Konrád Ota v roce 1190. V husitských válkách byl roku 1425 vypleněn, po nich rozsáhle přestavěn. Ve 40. letech 18. století tam působil jako převor Prokop Diviš, jenž se zabýval pokusy s  elektřinou. V klášteře zkonstruoval elektrický hudební nástroj "Denis ď or" a na nedaleké faře v Příměticích první uzemněný bleskovod na světě. Část kláštera sloužila v letech 1802 až 1821 jako továrna na zpracování tabáku. Při průjezdu Znojmem se tam roku 1805 zastavil na cestě ke Slavkovu císař Napoleon. Od roku 1869 byl celý areál nepřetržitě až do roku 1993 využíván jako kasárna. V  posledních letech se postupně opravuje.
0 comments
add comment

Related articles