Loucký klášter bude mít 43 nových, ručně vyrobených oken

Publisher
ČTK
25.02.2018 17:55
Czech Republic

Znojmo

foto: www.turistika.cz

Znojmo - Znojemská radnice na letošní rok chystá v Louckém klášteře výměnu dalších 43 oken, investice se vyšplhá na 4,8 mil. Kč. Opět půjde o ručně vyrobená okna, která budou kopírovat vzhled původních. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Za poslední dva roky klášter dostal celkem 71 nových oken.


Klášter je od loňska národní kulturní památkou. Minulý rok do výměny 36 oken město investovalo 2,5 mil. Kč, přičemž 700.000 korun z této částky pokryla dotace ministerstva kultury. Rok předtím při stejné výši investice získalo město podporu milion korun.

"Požádali jsme opět o dotaci z ministerstva kultury, tak jako v minulých etapách. Je tedy možné a snad i pravděpodobné, že se náklady městu poníží,"
uvedl starosta města Jan Grois (ČSSD).

Okna se zatím měnila na jižní fasádě jižního křídla kláštera, letos přijde na řadu střední část východní fasády. Předpokládá se, že práce začnou na jaře a potrvají do listopadu. Opět půjde o ručně vyrobená okna, která kopírují vzhled původních historických. Pro všechna okna je jednotné, že jsou kastlová, otvírají se dovnitř, s jednoduchým zasklením. Vyrobena jsou z masivního modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti a jsou doplněna masivními modřínovými parapety.

Město získalo barokní klášterní areál bezúplatným převodem od státu v roce 2010, ovšem ve špatném stavu. Většina oprav, která se dosud dělala, řešila spíše havarijní stavy. Kompletní rekonstrukci má za sebou bývalá jízdárna.

Klášter založil v roce 1190 znojemský kníže Konrád Ota, brzy se stal jedním z nejdůležitějších center duchovního a hospodářského života jihozápadní Moravy. Kolem poloviny 18. století prošel rozsáhlou barokní přestavbou, na níž se podílela i řada vynikajících umělců té doby. Klášter byl v za josefínských reforem v roce 1784 zrušen a budovy pak sloužily k jiným účelům.
0 comments
add comment

Related articles