Loucký klášter ve Znojmě bude mít do konce roku 38 nových oken

Publisher
ČTK
08.10.2020 20:10

Znojmo - Národní kulturní památka Loucký klášter ve Znojmě bude mít do konce listopadu 38 nových oken na východní fasádě barokního konventu. Na výměně pracují dělníci od roku 2016, po letošním roce bude mít klášter 187 nových oken, což je zhruba polovina. Znojmo do výměny oken letos investuje 3,8 milionu korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Zuzana Pastrňáková.


Loucký klášter podléhá přísné ochraně. "Všechny repliky oken, jejich materiál i barevnost vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti," dodala Pastrňáková.

V příštím roce budou stavbaři pokračovat v sedmé etapě výměny oken, a to na fasádě z Klášterní ulice.

Už více než rok pracují dělníci také na opravě budovy Staré školy ve Znojmě, která je součástí Louckého kláštera. Bude tam společenské a vzdělávací centrum. Hotovo má být do konce roku 2021.

Klášter založil v roce 1190 český kníže Konrád II. Ota a usadil v něm premonstráty. Husité jej vyplenili, mohutná přestavba začala v 18. století. Kvůli reformám císaře Josefa II. ale nebyla dokončena, klášter byl v roce 1784 zrušen a 200 let sloužil pro zpracování tabáku a posléze vojákům. Znojmo jej v roce 2010 získalo bezúplatně od státu. Od roku 2017 patří k národním kulturním památkám.
0 comments
add comment

Related articles