Znojmo se stane definitivně vlastníkem Louckého kláštera

Publisher
ČTK
11.08.2010 19:45
Czech Republic

Znojmo

Znojmo - Znojmo se stane definitivně vlastníkem kláštera Louka. Po dlouhých neúspěšných snahách prodat klášter stát nakonec převede chátrající památku na město. Ředitelka brněnské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Lenka Taie Kolaříková dnes České televizi potvrdila, že převod se už chystá. Stát si stanovil jedinou podmínku převodu, město nesmí klášter 20 let prodat.
    Podle ČT úřad ještě čekal na dopis z ministerstva financí (MF), které žádal o miliony na základní opravy. Pokud by se našly peníze na opravy, zůstala by zřejmě památka v rukou státu. MF ale už odpovědělo, že žádné peníze pro klášter k dispozici nemá. Zbývá doladit detaily převodu ve smlouvě, která by mohla být podepsaná do několika týdnů. V září by převod mělo schválit znojemské zastupitelstvo.
    "Z kláštera, který je dominantou města by se mělo stát kulturně - společenské centrum. Využití bude určitě otázka široké diskuse s veřejností a odborníky. Ti by měli zpracovat podrobné studie, jak památku využít," uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.
    Starosta Znojma Petr Nezveda (ODS) si dokáže představit, že část někdejšího kláštera zaplní hotelové pokoje, vzniknout by měl i společenský sál, kde by se mohly konat plesy.
    Premonstrátský klášter z roku 1190 je významnou památkou. Několik stovek let sloužil jako centrum vzdělanosti a kultury. Po jeho zrušení se v areálu vystřídalo několik nájemníků, jako poslední československá armáda. Od roku 1993 je ale klášter prázdný a chátrá. Náklady na jeho opravu každoročně rostou, v současné době se odhadují na 1,5 miliardy Kč, uvedla ČT.
0 comments
add comment

Related articles