V bývalé akademii v Havlíčkově Brodu může být azylový dům pro matky

Publisher
ČTK
12.09.2017 08:25
Czech Republic

Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod - V bývalé obchodní akademii v Havlíčkově Brodě by mohl vzniknout azylový dům pro matky s dětmi. Stoletá budova v centru je sedm let prázdná a město pro ni marně hledá využití. Na azylový dům ji přebuduje v případě, že na projekt s odhadovanými náklady 79 milionů korun dostane dotaci. Na dnešním jednání o tom rozhodli zastupitelé města.


"Obchodní akademie je objekt, který se nám na jednání zastupitelstva vrací už několik let,"
připomněl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09), který návrh předkládal. Radnice původně chtěla školu prodat, ale neuspěla. Pak hledala možné využití spolu s odborníky, kupříkladu na polyfunkční či bytový dům. V budově by mohlo být 20 malých bytů o rozloze 35 metrů čtverečních, o něž je zájem. Rekonstrukce by stála 66 milionů Kč, ale na byty podle radnice nejsou dotace.

Jako nejreálnější se podle Honzárka jeví přeměna bývalé školy na azylový dům, což ale vyjde draho, protože jde o zařízení podobné zdravotnickému. "V podstatě by se musel celý objekt zevnitř přebourat," uvedl. K investici by město proto přistoupilo jen s dotací.

Azylový dům pro matky v Havlíčkově Brodě má oblastní charita, po očekávaných změnách zákona o sociálních službách ale tento objekt podle údajů na webu města přestane vyhovovat.

Zastupitel Jiří Čáslavský (Změna pro Havlíčkův Brod) řekl, že je proti přestavbě na azylový dům i na byty, protože jde o budovu s velkými místnostmi. "Má obrovské stropy, vysoká okna, tak z toho nedělejte cely," řekl. Podle něj by bylo lepší nabídnout prázdnou školu třeba muzeu, galerii či spolkům.

"Jakákoliv úprava vždycky bude v desítkách milionů korun, ať je to pro cokoliv,"
oponoval radní Ivan Kuželka (SNK Broďáci). Připomněl to, že budovu školy jako nevyhovující odmítla třeba krajská knihovna. Kraj spolu s městem teď v Havlíčkově Brodě chystá stavbu nové krajské knihovny na "zelené louce".
0 comments
add comment