Přestavbu někdejších jatek v Ostravě prodražuje dekontaminace

Ostrava - Rekonstrukce bývalých městských jatek v centru Ostravy na galerii moderního umění Plato zatím pokračuje podle časového harmonogramu. Náklady na přestavbu ale prodražují vícepráce spojené s nutnou dekontaminací prostoru. Proti původnímu projektu se změní i okolí jatek. Novinářům to dnes řekla primátorova náměstkyně Zuzana Bajgarová (ANO).


"Máme půl roku po zahájení stavby a v této chvíli máme za sebou především demoliční práce, které můžeme výrazně vidět. Na určitých částech objektu už jsou vybetonované podlahy, jsou vytvořeny obvodové konstrukce a postupně se umisťuje i izolační materiál," uvedla Bajgarová. V listopadu by se měly začít budovat střešní konstrukce tak, aby bylo možné objekt zastřešit. Dále se pak bude pracovat na historických zdích, kde se budou postupně měnit narušené cihly.

Město původně počítalo s tím, že přestavba přijde na zhruba 206 milionů korun, aktuálně je to zhruba 218 milionů korun. "Našli jsme pod budovou jatek nemalé množství kontaminované zeminy, kterou jsme museli odvést, takže dochází k dílčímu nárůstu cen," řekla Bajgarová. Podle ní město nadále počítá s dokončením stavby na konci října příštího roku.

V okolí galerie se podle původního návrhu počítalo se spíše zpevněnými plochami, město se však nakonec dohodlo s vítězným architektonickým studiem KWK Promes polského architekta Roberta Konieczneho na tom, že tam bude podstatně více zeleně. "Připravujeme projekt revitalizace okolí jatek, kdy se vlastně jedná o zelený prostor. Prostor reaguje na původní zástavbu, takže je tam vytvořena taková struktura původních budov a nachází se tam velké množství zeleně," řekla Bajgarová.

V galerii moderního umění se postupně promění pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří, konkrétně původní chladírny, nové chladírny, vepřové porážky a zastřešeného atria. Provozní budova z roku 1926, která byla v neudržitelném technickém stavu, je už zbořena a následně se postaví nová. Budoucí galerii bude tvořit šest výstavních sálů, které mohou být propojeny nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství.
0 comments
add comment

Related articles