Přestavba historických jatek v Ostravě začne možná už letos

Publisher
ČTK
18.05.2019 11:05
KWK PROMES

Ostrava – Přestavba historické budovy bývalých jatek v centru Ostravy by mohla začít už letos. Polské studio KWK Promes architekta Roberta Konieczného, podle jehož návrhu se památka bude renovovat, aktuálně dokončuje potřebné přípravné práce. Podrobně by město chtělo konečný návrh včetně nových vizualizací představit během června, řekl ČTK primátor Tomáš Macura (ANO). Jatka se mají stát sídlem městské galerie Plato.


"Zatím mohu říct tolik, že se před téměř dvěma měsíci odsouhlasila vlastně finální studie jatek. Tím, že jsme to odsouhlasili, tak pan architekt Konieczny začal projektovat. Kompletní projektová dokumentace by měla být v první polovině měsíce června," řekl Macura.

Jakmile bude dokumentace dokončena, chce město vyhlásit výběrové řízení na dodavatele. "Úplně jsem ještě nevzdal tu šanci, že bychom možná mohli i na podzim začít, záleží ale, kdo se přihlásí do výběrového řízení, zda nenastanou nějaké problémy," uvedl primátor. Macura chce, aby byla stavba zahájena nejpozději příští rok na jaře.

Město kvůli přestavbě jatek vyhlásilo architektonickou soutěž. Polský architekt se v ní umístil na třetím místě. S vítězem soutěže, kterým se stalo pražské studio Petr Hájek Architekti, se ale město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo. Do jednacího řízení bez uveřejnění na zpracování projektu, které následovalo po architektonické soutěži, se městu přihlásilo pouze vítězné studio, s nímž nakonec smlouvu neuzavřelo, a polský architekt. Studio, které se v architektonické soutěži umístilo druhé, do jednacího řízení svůj projekt nepodalo. Po neúspěšném vyjednávání s vítězem soutěže, tak město začalo jednat s Koniecznym.

Městská jatka vznikla v roce 1881. V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za více než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena a prodejna rovněž přestala fungovat. Město se dlouho snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, nakonec je převzalo v září 2017. Zaplatilo za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles