Rekonstrukce někdejších jatek začne v Ostravě na jaře

Ostrava - Rekonstrukce historické budovy někdejších jatek v centru Ostravy začne na jaře. Radní města z šesti uchazečů ve veřejné soutěži vybrali vítěznou společnost Zlínstav, která má jatka opravit za 170 milionů korun bez DPH. Opravu zaplatí město z rozpočtu. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).


"Stavba by měla být zahájena na přelomu března a dubna po doložení všech podmínek od vybraného zhotovitele. Probíhat by měla v roce 2020 a v roce 2021," uvedla Bajgarová. Objekt se stane novým zázemím městské galerie Plato a výstavním prostorem současného umění. S otevřením se počítá počátkem roku 2022.

Památkově chráněná budova se přestaví podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného, vzešlého z architektonické soutěže z roku 2017. Město očekávalo, že proměna vyjde zhruba na 150 milionů.

"Návrh v průběhu toho vývoje doznal určitých změn proti základnímu předpokladu, který vyšel z architektonické soutěže," řekla Bajgarová. "Část objektu musí být zcela odstraněna a vystavěna znovu z důvodu velmi špatné statiky," připomněla. Původní stavba bude mít rekonstruované zdivo, přístavba bude betonová.

Na galerii moderního umění se promění pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří - původní chladírny (1891), nové chladírny (1902), vepřové porážky (1902) a zastřešeného atria (1954). Součástí projektu je demolice zchátralé provozní budovy z roku 1926 a její nová výstavba. Šest budoucích výstavních sálů může být navzájem propojeno nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám se do výstavního prostoru začlení i venkovní prostranství. V budově budou i kanceláře, zasedací místnosti a bistro. "Pro město i pro mě osobně je to poměrně významný moment, někteří už ani nedoufali, že to do této fáze dojde. Připomínám, že je to významná kulturní a historická památka," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s jatkami odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena a prodejna rovněž přestala fungovat. Město se dlouho snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, nakonec je převzalo v září 2017. Zaplatilo za ně i za bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles