Ostravská galerie Plato se připravuje na stěhování do objektu opravených jatek


Ostrava - Ostravská galerie Plato, která se zaměřuje na prezentaci současného vizuálního umění, se připravuje na stěhování do objektu zrekonstruovaných, památkově chráněných městských jatek. Oprava památky vyšla na 170 milionů korun a stěhování by mělo začít v květnu, první výstavu vedení galerie chystá na září. Plato bude zatím provozovat i budovu bývalého hobbymarketu, kde sídlí nyní. ČTK to dnes řekla mluvčí galerie Magdaléna Michlová.


Rekonstrukce stavby podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného by měla skončit v květnu. Stejně tak i úprava okolí navržené permakulturní designérkou Denisou Tomáškovou. "Město chce nejprve seznámit veřejnost s rekonstruovanou budovou a nabídnout doprovodnou výstavu prezentující vize pro rozvoj území historických jatek. Společně chystáme například týdenní maraton komentovaných prohlídek zrekonstruovaných prostor," uvedla mluvčí.

V létě galerie vybaví interiér budovy podle návrhu architektky Yvette Vašourkové a začne připravovat svou první výstavu v novém sídle. Budovu proto na několik týdnů uzavře. Zahajovací výstavu v nových prostorách Plato otevře 21. září. Do zrekonstruované budovy jatek tak přesune své hlavní aktivity.

Město nechá bývalý hobbymarket ve správě galerie. Vybudované zázemí tamní knihovny, kina, zahrady nebo bistra nabídne galerie k využití Fakultě umění Ostravské univerzity, Střední umělecké škole v Ostravě a dalším partnerským institucím. "V příštích několika letech budeme moci pro naše aktivity využívat kombinaci unikátního zázemí pro kulturní a komunitní projekty v bývalém hobbymarketu s optimálními podmínkami pro výstavy současného umění ve zrekonstruovaném objektu historických jatek," řekl ředitel galerie Marek Pokorný.

Nejbližším letošním výstavním projektem galerie Plato bude mezinárodně obsazená skupinová výstava Když tvrdím, že jsem anarchista, která se ještě uskuteční v budově bývalého hobbymarketu od 16. března, a 20. dubna výstavu doplní performance, na jejímž scénáři se podílí sedm zahraničních umělců.

Přestavbou v objektu jatek vzniklo šest výstavních sálů, které mohou být propojeny nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství.

V roce 1994 městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem někdejších jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena a prodejna rovněž přestala fungovat.

Město se dlouho snažilo získat jatka zpět, nakonec se mu je podařilo odkoupit. Zaplatilo za ně i s bývalou prodejnou Bauhausu 80 milionů korun. Na přestavbu jatek město v roce 2017 vyhlásilo architektonickou soutěž, vítěze vybíralo z osmi návrhů. Polský architekt se umístil na třetím místě. S vítězem soutěže, pražským studiem Petr Hájek Architekti, se totiž město nedohodlo na podobě smlouvy a studio z procesu vyřadilo. Do jednacího řízení bez uveřejnění na zpracování projektu, které následovalo po architektonické soutěži, se městu přihlásilo jen vítězné studio, s nímž smlouvu neuzavřelo, a polský architekt. Studio, které bylo v soutěži na druhém místě, do jednacího řízení svůj projekt nepodalo.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Oprava jména galerijní instituce
Magdaléna Michlová
24.01.22 07:01
Vida
betonář
24.01.22 02:58
show all comments

Related articles