Přestavba hradeckého muzea v kasárnách vyjde na 237 mil.Kč

Source
Tomáš Kučera
Publisher
ČTK
09.01.2019 08:25
Czech Republic

Hradec Králové


Hradec Králové - Rekonstrukci a přístavbu Gayerových kasáren v centru Hradce Králové, v nichž sídlí Muzeum východních Čech, provede za 237 milionů korun včetně DPH společnost BAK-GEOSAN. Královéhradecký kraj stavební firmu vybral ze čtyř nabídek. Cena celého projektu včetně vnitřního vybavení muzea je 269 milionů korun s daní. S výstavbou by se mohlo začít letos v létě. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje. Kraj chce krýt náklady z 90 procent z dotace.


"Máme už pravomocné stavební povolení. O dotaci v nejbližší době požádáme prostřednictvím Integrované územní investice (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP)," uvedl radní pro investice a majetek Václav Řehoř (ODS).

Gayerova kasárna vlastní Královéhradecký kraj, který svěřil objekt do správy Muzea východních Čech v Hradci Králové. „V Gayerových kasárnách vznikne moderní depozitář pro sbírky Muzea východních Čech, který bude částečně přístupný veřejnosti. Projekt počítá i se specifickými požadavky památkářů v souvislosti s archeologickými nálezy. Součástí projektu by měla být například i bezbariérová přístavba, badatelna a zpřístupnění archeologického nálezu pevnostního valu," řekla náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši). Podle ní půjde o největší krajskou investici v oblasti kultury v roce 2019.

Přestavbou za odhadovaných 350 až 450 milionů korun by měla v budoucnu projít také sousední Vrbenského kasárna, která vlastní město Hradec Králové. Hlavním investorem přestavby bude Královéhradecký kraj. V dosud nevyužívaném objektu Vrbenského kasáren má být vystavena přírodovědecká sbírka muzea i krajská archeologická expozice.

V areálu Gayerových a Vrbenského kasáren nyní také firma ISP Hradec Králové staví parkovací dům pro tři stovky aut. Garáže by měly být hotové do poloviny roku 2019.

Hlavním sídlem Muzea východních Čech je secesní budova od architekta Jana Kotěry na Eliščině nábřeží, která slouží k výstavní činnosti. Budova, která je národní kulturní památkou, patří městu Hradec Králové. Město budovu na nábřeží od loňského jara nákladem 68 milionů korun bez DPH opravuje. Veřejnosti by se muzeum mohlo otevřít do konce roku 2019. Objekt v areálu Gayerových kasáren slouží vědecko-výzkumné muzejní činnosti.
0 comments
add comment

Related articles