Přestavba kasáren v H. Králové na muzejní depozitář je hotová

Publisher
ČTK
08.07.2021 09:00
Czech Republic

Hradec Králové


Hradec Králové - Rozsáhlá přestavba Gayerových kasáren v centru Hradce Králové na moderní muzejní depozitář za 270 milionů korun je hotová. Stavební práce, které trvaly od září 2019, již skončily, a kraj nyní objekt vybaví nábytkem. Ještě v létě by se do něj měli začít stěhovat pracovníci Muzea východních Čech a následně po nich i sbírky, řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Jde o největší investiční akci kraje v kultuře za poslední roky.


"Zmodernizovaná budova Gayerových kasáren včetně nové přístavby je zkolaudovaná a nyní ji začneme vybavovat nábytkem a regálovými systémy pro muzejní depozitář," uvedl náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti). Většinu nákladů přestavby zaplatí dotace z evropského programu IROP. Vybavení budovy přijde na dalších 57 milionů korun. Depozitář bude uchovávat asi 2,5 milionu sbírkových předmětů, které má muzeum nyní v náhradních skladech.

Stavbaři kromě kompletní rekonstrukce původních kasáren také postavili novou přístavbu před budovou, v níž budou badatelská pracoviště. Při přípravě stavby objevili archeologové pozůstatky bývalé hradecké pevnosti. Kvůli tomu musela být přístavba založena na pilotech. Část vykopávek budou moci návštěvníci vidět prosklenou podlahou.

Zřizovatelem muzea je Královéhradecký kraj, který je také investorem stavby. V bývalých kasárnách byly před opravou depozitáře a odborná pracoviště Muzea východních Čech, která jsou zatím v provizorních prostorech.

Kraj plánuje zrekonstruovat také sousední Vrbenského kasárny, které tvoří s Gayerovými kasárnami a dalšími objekty jeden areál. Cílem kraje a města je vytvořit v areálu muzejní kampus s navazujícími prostory pro konání kulturních a jiných akcí.

V areálu Gayerových a Vrbenského kasáren společnost ISP Hradec Králové před dvěma lety otevřela parkovací dům Jana Gayera pro 284 automobilů. Investice činila 135 milionů korun. Firma ISP v Hradci Králové na základě koncese od města provozuje parkovací systém. V areálu kasáren jsou také tři bývalé pevnostní objekty patřící městu. Sídlí v nich například pracoviště registru vozidel, odboru dopravy a pronajaté je mají různé komerční subjekty.

Hlavním sídlem Muzea východních Čech je secesní budova od architekta Jana Kotěry na Eliščině nábřeží. Budova, která je národní kulturní památkou, patří městu Hradec Králové. Město muzeum v letech 2018 až 2019 nákladem 100 milionů korun opravilo.
0 comments
add comment

Related articles