Hradecký kraj získal na opravu Vrbenského kasáren dotaci 55 milionů Kč

Publisher
ČTK
13.02.2023 18:40
Czech Republic

Hradec Králové


Hradec Králové - Královéhradecký kraj získal na rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové, které jsou od loňska v majetku kraje, dotaci z Národního plánu obnovy (NPO) ve výši 55 milionů korun. Peníze půjdou na stavební úpravy a vybavení prostor budoucího kulturního a kreativního centra, které vznikne v části bývalého vojenského objektu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hejtmanství Martina Svatoňová. Odhadované náklady na opravu kasáren včetně vybavení jsou nyní okolo 750 milionů korun. Zhruba 80 procent uznatelných nákladů chce kraj krýt z dotací.


"Tato výzva z NPO je jen jedním z několika finančních zdrojů, které by měly celkovou proměnu této budovy pokrýt. Zásadní část prostředků na tuto investici chceme získat také z dalších evropských programů. Ve Vrbenského kasárnách chceme vybudovat kulturně kreativní centrum, které bude výjimečné," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

Kraj chce získat peníze na obnovu kasáren ještě z dalších čtyř finančních zdrojů. Požádá o ně ve dvou výzvách Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). "O první část ve výši 25,8 milionu korun už kraj požádal loni v říjnu a tyto finanční prostředky by měly pokrýt vybudování archeologické expozice," uvedla Svatoňová.

O další část peněz z IROP kraj požádá na jaře a celkově půjde téměř o 180 milionů korun. "Největší část finanční podpory pak chceme získat z výzvy NPO určené na revitalizaci brownfieldů. Podání žádosti připravujeme. Z tohoto zdroje bychom mohli získat prostředky zejména na energeticky účinnou revitalizaci objektu," uvedla Berdychová.

Kreativní centrum ve Vrbenského kasárnách bude určené nejen pro odborníky, ale i pro veřejnost formou expozic, vzdělávacích a zážitkových kurzů, workshopů a podobných akcí. Bude působit pod správou a odborným vedením krajského Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Kraj chce Vrbenského kasárna přebudovat na muzejní a kulturní centrum, kde by měly vzniknout také badatelny, přírodovědecké expozice, přednáškové sály či prostředí pro vzdělávání dětí ze základních a středních škol. Muzeum tam chce prezentovat i pevnostní historii města. Projekt má pravomocné stavební povolení.

Vrbenského kasárna do loňského roku vlastnilo město Hradec Králové, kraj měl budovu v souvislosti s chystaným projektem v nájmu. Vyřešení majetkového převodu bylo podle hejtmanství jednou z klíčových podmínek pro možnost získání dotací z evropských fondů.

V areálu kasáren v centru stotisícového města kraj nedávno dokončil nákladem 310 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je depozitář Muzea východních Čech. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárny vznikly v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný. Také hradecká radnice připravuje v areálu investice, konkrétně úpravu veřejných ploch tak, aby lépe vyhovovaly využití pro pořádání kulturních akcí.
0 comments
add comment

Related articles