Praha 3 zadala projekt rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad

Publisher
ČTK
03.06.2020 15:35
MCA atelier

Praha - Radnice Prahy 3 zadala architektonické firmě MCA atelier zpracování projektu dlouho plánované rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Projekt vznikne na základě studie z přelomu tisíciletí, kterou městská část nechala upravit na základě podnětů obyvatel. ČTK to řekl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Vypracování projektu vyjde na 7,5 milionu korun bez DPH, samotná rekonstrukce by mohla podle starosty začít příští rok, ale hlavní práce pravděpodobně až v roce 2022.


Rekonstrukce náměstí v minulosti vyvolala v Praze 3 bouřlivé reakce, minulé vedení radnice přípravu úprav podle původní studie zastavilo. Nová koalice po volbách v roce 2018 zvažovala, zda pokračovat podle původních plánů, nebo vypsat novou soutěž. Loni v září zastupitelé rozhodli o první možnosti, zároveň radnice sesbírala podněty od obyvatel, které by měli architekti v projektu zohlednit.

Ptáček řekl, že po zpracování projektu bude následovat žádost o stavební povolení a radnice vypíše soutěž na stavebníka. Zároveň městská část jedná o financování ze strany magistrátu, který jej již dříve slíbil. "Projekt převyšuje možnosti městské části," řekl starosta a dodal, že náklady určitě převýší 100 milionů korun. Magistrát by podle něj měl zaplatit většinu. Zároveň bude nutné s městem spolupracovat například ohledně plánované rekonstrukce Vinohradské ulice, doplnil starosta.

Radnice podle něj chce jednat i s dopravním podnikem ohledně výduchu z metra, který v minulosti vyvolal diskuse a který podnik vlastní. Ani nyní není jasné, co s ním bude, podněty ze strany obyvatel podle Ptáčka mluví zhruba ve stejné míře o jeho zachování a nahrazení subtilnějším prvkem. I kdyby zůstal zachován, bude nutné jej podle starosty upravit tak, aby byl vizuálně přitažlivější a aby vzduch z něj nešel do boku, kde to poškozuje vegetaci.

Projekt bude řešit také plán zavlažovat zeleň na náměstí z retenčních nádrží, kam se má svádět voda z kostela, dodal Ptáček. Podle shrnutí připomínek obyvatel z loňska by se proti původní studii měly východním směrem posunout farmářské trhy a na severu náměstí by měly být rozšířeny chodníky a přibýt stromy.

Proti původnímu návrhu se také počítá se zachováním kašny na podobném místě, jako je dosud. Plán jejího odstranění v minulosti vyvolal velký odpor, na jehož základě už jednou radnice projekt v roce 2014 upravila, ani poté však politici nenašli shodu a projekt se na několik let zastavil. V minulosti se v souvislosti s úpravami mluvilo i o vybudování obrovského podzemního parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun, od toho však městská část již v roce 2012 ustoupila.
0 comments
add comment

Related articles