Liberec za přestavbu Liebiegova paláce zaplatí 203,5 mil. Kč

Publisher
ČTK
15.07.2020 15:15
Czech Republic

Liberec

Liberec – Liberec za přestavbu Liebiegova paláce na komunitní centrum zaplatí 203,5 milionu korun včetně daně. Rekonstrukce by měla začít letos v srpnu a skončit v březnu 2022. Novináře o tom dnes informovala náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).

Liebiegův palác je prázdný od roku 2014, kdy se z něj vystěhovala Oblastní galerie. Radnice chce, aby se novorenesanční objekt po kompletní rekonstrukci stal místem setkávání lidí různého věku a různých sociálních skupin. Pro radnici jde o největší stavební zakázku za poslední roky, v soutěži ale dostala jedinou nabídku. Podle náměstkyně si zjišťovali u dalších firem, proč se nepřihlásily. "Ten důvod je i postcovidová doba, kdy pracovníky, které využívaly ze zahraničí, nemají," uvedla.

Jedinou nabídku dostalo město od konsorcia firem CL-Evans a Metrostav. Jejich cena byla zhruba o 16,5 milionu korun vyšší, než radnice očekávala. I tak ji ale přijala, vešla se totiž do stanoveného limitu. Maximální možná cena byla v zakázce stanovená na 205,6 milionu korun včetně daně. "Nabídka splnila všechna požadovaná kritéria," uvedla Loučková Kotasová. Konsorcium firem musí rekonstrukci paláce dokončit 600 dnů od zahájení. Většinu nákladů zaplatí město z evropské dotace, podíl radnice bude, pokud nenastanou komplikace, 38,7 milionu korun.

Rozlehlý dům si nechal postavit před téměř 140 lety továrník Johann Liebieg mladší. Zvenčí by se paláci měla navrátit jeho původní podoba a uvnitř vznikne nový velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a zahradnický klub s keramickou pecí a skleníkem. Bude tam i kavárna a dětský koutek, upravovat se bude také nádvoří a zahrada. "Součástí je i rekonstrukce parku. Park má krásné, skoro 250 let staré stromy," uvedl primátor Jaroslav Zámečník. Podle něj jde o jedny z nejstarších stromů na území města.
0 comments
add comment

Related articles