V Liberci začne rekonstrukce Liebiegova paláce, potrvá 20 měsíců

Liberec – V Liberci začne v září kompletní rekonstrukce celého areálu Liebiegova paláce za více než 200 milionů korun. Práce potrvají zhruba 20 měsíců a po jejich skončení bude novorenesanční palác sloužit jako komunitní centrum. Pro město jde o největší stavební zakázku za poslední roky. Radnice na ni získala evropskou dotaci 164,7 milionu korun, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu, uvedla dnes při předání staveniště náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).


Zakázku za 203,5 milionu korun získalo sdružení firem CL-Evans a Metrostav. Jednatel a obchodní ředitel CL-EVANS Tomáš Kafka uvedl, že jedním z prvních kroků před zahájením prací bude instalace ochranných prvků všech historicky cenných artefaktů, aby se zabránilo jejich poškození. "Pak podle zvoleného postupu prací začneme postupně demontáže, bourací práce," řekl dnes novinářům.

Palác si nechal před téměř 140 lety postavit továrník Johann Liebieg mladší, po jeho smrti ale přestala rodina vilu obývat a pronajímala ji. "Jádro rekonstrukce je čistá památková obnova objektu," uvedl dnes hlavní architekt projektu z ateliéru Masák & Partner Jan Brejcha. Podle něj většina prostor uvnitř bude vyžadovat "vysoký typ" řemeslné obnovy. "Protože se jedná o historický objekt, který má uměleckořemeslné prvky na vyšší úrovni a je to často děláno technologiemi, které dnes už nejsou běžné," řekl. Kvůli bezbariérovosti se vybudují dva výtahy.

Také zvenčí se paláci po opravě střech a fasád vrátí jeho původní podoba. "Změní se barevnost," uvedl architekt. Dnes je fasáda v kombinaci bílé a růžové. Jak se barevně promění, architekt neprozradil, zatím to je tajné. Zároveň ale ocenil, že v rámci oprav dojde k obnově některých zaniklých částí objektu. Za příklad uvedl zimní zahradu. "My se tento prostor pokusíme vrátit do stavu blízkému tomu, který byl v 19. století. S tím, že tam už nebude zimní zahrada, ale nově umístěna kavárna," dodal.

Liebiegův palác se stane po opravě místem setkávání lidí různého věku od dětí až po seniory a různých sociálních skupin. Provozovat ho bude městská organizace Kontakt. Radnice odhaduje, že po otevření by všech služeb potkávacího centra mohlo ročně využít až 120.000 lidí. Uvnitř paláce vznikne nový velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a zahradnický klub s keramickou pecí a skleníkem. V minulosti palác nejdéle sloužil pro vystavování uměleckých děl, Oblastní galerie byla v budově od roku 1953 a na konci roku 2014 se přestěhovala do moderních velkorysých prostor zrekonstruovaných městských lázní. Od té doby je palác prázdný.
0 comments
add comment

Related articles