Přestavba Liebiegova paláce v Liberci asi začne v příštím roce

Publisher
ČTK
05.04.2019 08:00
Czech Republic

Liberec


Liberec - Přestavba nevyužívaného Liebiegova paláce v Liberci na potkávací a komunitní centrum by měla začít na začátku příštího roku a skončit zhruba o 18 měsíců později. Rekonstrukce si vyžádá odhadem asi 215 milionů korun, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jiří Němeček (ANO). Většina nákladů se bude platit z evropské dotace.


V tuto chvíli město čeká na stavební povolení a poté začne hledat firmu, která památkově chráněný objekt postavený v letech 1871 až 1872 opraví. "Co se týče vnějšího vzhledu, bude budova uvedena do původní podoby. To znamená bude obnoveno propojení někdejší oranžérie s terasami a parkem, budou opraveny plochy teras, budou opraveny fasády," řekl dnes ČTK technický specialista z libereckého magistrátu Jan Lajksner.

Novorenesanční palác si nechal postavit továrník Johann Liebieg, po jeho smrti ale přestala rodina vilu obývat a pronajímala ji. V minulosti palác využíval například i četnický pohotovostní oddíl. Uvnitř se ale i kvůli různému využití zachovala jen část původních prostor. "V několika částech, které byly poškozeny přestavbami ve 20. století, budou i bourací práce a vznikne tady sál pro 50 lidí," uvedl Lajksner. Historicky zachované interiéry si podobu zachovají, potřebují ale opravit a dovybavit. V objektu se zachovala řada původních prvků od zajímavého obložení oken se skrytými okenicemi, až po kování na oknech, původní dveře, parketové podlahy nebo kované zábradlí ústředního schodiště. Zcela nové budou vnitřní rozvody, vybudují se také dva výtahy. Podle Lajksnera se bude obnovovat i vstup do areálu z Komenského ulice, oranžérie se přemění na kavárnu a funkční bude i altán, například pro koncerty či svatební obřady.

V minulosti palác nejdéle sloužil pro výstavnictví, Oblastní galerie byla v budově 60 let od roku 1953. Na konci roku 2014 se přestěhovala do moderních velkorysých prostor zrekonstruovaných městských lázní. Od té doby byl areál prázdný. "Pro mě je na tom projektu nejzajímavější, že po iks letech dáme do provozu nádherný historický barák, který nezůstane ležet ladem," řekl dnes ČTK náměstek primátora Ivan Langr. Odhaduje, že po otevření by všech služeb potkávacího centra mohlo ročně využít až 120.000 lidí. "Nejde o unikátní, ale opakované návštěvníky," dodal.

Liebiegův palác by se měl stát místem setkávání lidí různého věku od dětí až po seniory a různých sociálních skupin. Provozovat ho bude městská organizace Kontakt. "Naším cílem je vytvořit tady průvodce životem každého Liberečana. Bude tady široká nabídka služeb, od volnočasových, přes vzdělávací, environmentální a budou tady i různé sociální služby," uvedl ředitel Kontaktu Michael Dufek.
0 comments
add comment

Related articles