H. Králové vypíše čtvrtý tendr na fotbalový stadion za 600 mil.Kč

Publisher
ČTK
01.09.2020 08:25
Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili vypsání v pořadí čtvrté soutěže na firmu pro stavbu fotbalového stadionu. Celková cena za stadion a za odměnu správci stavby by neměla překročit 605 milionů korun bez DPH. Město stavbu fotbalové arény na místě nevyhovujícího všesportovního stadionu připravuje přes 15 let. Dosud radnice od roku 2018 na stadion vypsala tři tendry, ale všechny z různých důvodů zrušila.


Pokud by se městu podařilo vítěze tendru vybrat do konce roku, mohla by stavba začít začátkem roku 2021 a hotová by měla být za dva roky. Šlo by o největší novodobou investici města. Podle vedení radnice by město na stavbu mohlo od Národní sportovní agentury získat dotaci 150 milionů korun.

Opoziční zastupitelé dnes podrobili kritice vedení města za to, že nedokázalo zastupitelům včas předložit aktualizované dokumenty k tendru. Navrhovali celou věc odložit na další jednání zastupitelstva. "U zakázky za tři čtvrtě miliardy to hraničí s trapností," uvedl opoziční zastupitel Aleš Dohnal (Piráti). "Udělejte to aspoň trochu pořádně," vzkázal vedení města zastupitel z opozičního Hradeckého demokratického klubu Jan Holásek. Další zastupitelé mluvili o zbabraném postupu a šlendriánu.

Zástupci vedení města se omluvili a přiznali, že prezentace změn, které přijala rada města několik hodin před zastupitelstvem, nebyla nejšťastnější. Doplněné podklady zastupitelé dostali až při projednávání tendru. Podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) je dokumentace propracovaná a úpravy ji precizují. "Vaše názory tam jsou podchycené," řekl Bláha na opoziční výhrady. Změnou bylo také to, že hodnoticí komise tendru byla rozšířena i o opoziční zastupitele.

Pro vypsání tendru hlasovalo 23 ze 37 zastupitelů. Kromě 19 zastupitelů vládnoucí koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec usnesení podpořili i tři komunisté a také fotbalový trenér a hlavní skaut FC Hradec Králové Ladislav Škorpil z opozičního Hradeckého demokratického klubu.

Stadion, na němž má zázemí druholigový klub FC Hradec Králové, by měl podle radnice splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacita stadionu by měla být nejméně 8000 zastřešených míst, stadion by měl splňovat požadavek na multifunkční arénu. Stožáry osvětlení budou mít tvar pro Hradec typických lízátek.

Již v červenci město podepsalo smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude za 31,8 milionu korun bez DPH správcem stavby. Na samotnou stavbu tak zbývá 573,2 milionu korun bez DPH.

Zásadní změnou proti minulým tendrům bude to, že město zakázku vypíše metodou Design and Build, tedy navrhni a postav. Město stanoví požadavky na velikost a funkce stadionu. Vybraný dodavatel pak upraví projekt stadionu a následně arénu i postaví.

Hodnocení nabídek bude podle více kritérií. Nabídnutá cena bude mít váhu 40 procent, kritérium funkčnosti stadionu bude mít váhu 25 procent a architektonický návrh 20 procent. Po pěti procentech budou mít zkušenosti hlavního projektanta, manažera projektu a hlavního stavbyvedoucího.
0 comments
add comment

Related articles