Stavbu stadionu v Hradci Králové zdržuje výběr správce stavby

Publisher
ČTK
09.06.2020 21:30
Hradec Králové - Stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové nabere kvůli komplikacím s výběrem správce stavby další zpoždění. Vítěz soutěže na správce od zakázky odstoupil a město nyní řeší, zda přijme výrazně dražší nabídku druhého uchazeče. Jednotná v dalším postupu není ani koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec. Vypsání již čtvrtého tendru na stavbu stadionu se posune z původního června zřejmě na konec srpna, vyplynulo z dnešních vyjádření představitelů města. Radnice stavbu fotbalové arény na místě nevyhovujícího všesportovního stadionu připravuje přes 15 let.


Tendr na správu stavby vyhrála společnost IKO INVEST s cenou 7,8 milionu korun bez DPH. V dubnu ale od zakázky odstoupila. Město pak začalo jednat se společností Arcadis, která jako druhá v pořadí nabídla cenu 31,8 milionu korun bez DPH. Odměna za služby správce je podle vedení radnice součástí rozpočtu na samotnou stavbu stadionu v maximální výši 605 milionů korun bez DPH. Správce stavby bude dělat přípravu a kontrolu zadávací dokumentace pro soutěž a dohlížet na samotnou stavbu a koordinovat ji.

Rada města dnes sice s výběrem Arcadisu souhlasila, ale definitivní rozhodnutí přesunula na zastupitele, kteří se sejdou na konci června. "Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejné prostředky a nabídka dalšího v pořadí je oproti nejlevnější nabídce a původním předpokladům vyšší, rozhodli jsme se, že tuto věc ještě postoupíme zastupitelstvu," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS) k tomu, proč rada města dnes sama nerozhodla.

Proti přidělení zakázky Arcadisu se postavily čtyři opoziční strany v zastupitelstvu a také koaliční Změna pro Hradec. Nelíbí se jim především zvýšení ceny. V dnešním dopise primátorovi strany nabídku Arcadisu označily za předraženou a primátora vyzvaly, aby o věci nechal rozhodnout zastupitelstvo.

Koaliční strany ODS a ANO nemají v zastupitelstvu většinu, disponují 16 z 37 hlasů. Změna pro Hradec má tři hlasy.

Podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) město tendr na stavební firmu dál připravuje. "Rozhodnutí o vypsání veřejné soutěže na dodavatele fotbalového stadionu předložíme na zasedání zastupitelstva 31. srpna," uvedl Bláha.

Zásadní změnou proti minulým tendrům bude to, že město zakázku vypíše metodou Design and Build, tedy navrhni a postav. Město si určí své požadavky na velikost a funkce stadionu. Vybraný dodavatel pak stadion vyprojektuje a postaví. Stadion by měl podle Bláhy splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Například kapacita stadionu by měla být nejméně 8000 míst. Město také bude chtít, aby stadion splňoval požadavek na multifunkční arénu.
0 comments
add comment

Related articles