V Nizozemsku se nastěhovali první nájemníci do domu z 3D tiskárny

Publisher
ČTK
01.05.2021 12:30
Netherlands

Eindhoven

Amsterodam – V nizozemském Eindhovenu dostali první nájemníci ve čtvrtek digitální klíč od domu, jehož nosné stěny vznikly v 3D tiskárně. Propagátoři použití této technologie ve stavebnictví tvrdí, že v budoucnosti přinese úspory i obrovské možnosti co do tvaru a stylu staveb.

Tvůrci bungalovu v Eindhovenu se nechali inspirovat tvarem balvanu, který by tradičními metodami bylo náročné i nákladné vytvořit. Jde o první z pětice obytných domů, které společnost Weber Beamix spadající pod francouzský koncern Saint-Gobain plánuje na pozemcích u místního kanálu postavit.

The Guardian podotýká, že v uplynulých dvou letech sice ve Spojených státech a Francii vznikly stavby částečně pomocí techniky 3D tisku, bungalov v Eindhovenu je ovšem prvním domem s oficiálním povolením pro nájemní bydlení. Obytná plocha domu se dvěma ložnicemi je 94 m² a nastě- hoval se do něj pár v důchodovém věku, kterému dřív patřil obchod v Amsterodamu. Nové bydlení se mu moc líbí, v bungalovu připomínajícím balvan se cítí v bezpečí jako v bunkru.

Dům měl být hotový už předloni, projekt, na kterém se podílí i eindhovenská technologická univerzita, se ale zdržel. Při "tisku" domu obří robotické rameno opatřené tryskou stříkalo vrstvu po vrstvě beton se speciálním složením, který má konzistenci jako šlehačka. Dům tvoří 24 betonových prvků, které byly jeden po druhém vytištěny jinde v Eindhovenu a pak dovezeny na staveniště, kde byly usazeny na základy. Pak na dům přišla střecha a okenní rámy. Projektanti doufají, že pátou z plánovaných staveb, která bude mít tři podlaží, se zcela podaří vytvořit na místě, čímž se sníží náklady na dopravu.

Obyvatelé "balvanu" platí za nájem 800 eur (20.700 korun) měsíčně, smlouvu mají na půl roku. Tržní nájemné by normálně bylo asi dvojnásobné. Developer počítá s tím, že další domy už pro něho prodělečné nebudou.

The Guardian uvádí, že ačkoliv použití technologie 3D tisku ve stavebnictví je zatím v počátcích, mnozí ji považují za způsob, jak snížit náklady a omezit zátěž pro životní prostředí díky omezení množství použitého materiálu. V Nizozemsku by "domy z tiskárny" mohly také pomoci vyřešit problém, jakým je nedostatek kvalifikovaných zedníků.
0 comments
add comment