Dělníci začali balit pařížský Vítězný oblouk do látky podle umělce Christa

Vložil
ČTK
13.09.2021 08:20
Francie

Paříž


Paříž - Dělníci dnes začali balit pařížský Vítězný oblouk do lesklé látky. Instalaci navrhl loni zesnulý výtvarník Christo, který v minulosti nechal podobně zabalit například i historickou berlínskou budovu Římského sněmu.


Návštěvníci Paříže dnes byli podle agentury Reuters překvapeni, když se procházeli po třídě Champs-Elysées a spatřili desítky dělníků, kteří začali balit známý památník, jenž dal postavit panovník Napoleon Bonaparte jako připomínku svého vítězství v bitvě u Slavkova.

Na zabalení 50 metrů vysokého monumentu z 19. století spotřebují dělníci až 25.000 metrů čtverečních modrostříbrné látky z recyklovatelného plastu. Umělecká instalace by měla být k vidění od 18. září do 3. října.

Bulharský rodák Christo a jeho žena Jeanne-Claude Denat de Guillebonová, která zemřela v roce 2009, na sebe během své kariéry upozornili především skrze své "balicí" projekty. Látkou nechali v průběhu několika dekád pokrýt mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf či berlínský Říšský sněm.

Na myšlenku obalit Vítězný oblouk připadli v roce 1962, když si pronajímali poblíž ikonické pařížské stavby pokojík. Dvojice sice svůj nápad představila pomocí fotomontáže, nikdy však nenavrhla konkrétní postup obalení oblouku, protože si nemyslela, že by mohla získat potřebné povolení.

Projekt za zhruba 14 milionů eur (zhruba 354 milionů korun) nyní dotáhl do konce až Christův synovec Vladimir Javačev. "Největší výzva pro mě je, že Christo tu není. Chybí mi jeho nadšení, jeho kritičnost, jeho energie," řekl agentuře Reuters.
0 komentářů
přidat komentář

Související články