Umělec Christo se chystá zahalit Vítězný oblouk v Paříži

Vložil
ČTK
08.04.2019 08:00
Francie

Paříž

Paříž - Umělec Christo, který se po celém světě proslavil zahalováním známých památek, se chystá na další projekt. Tentokrát by měl pod látkou na několik dní zmizet Vítězný oblouk v centru Paříže. Akce konceptuálního umělce bulharského původu se chystá na duben příštího roku. Náklady na ni bude hradit z vlastních prostředků.


Vítězný oblouk (Arc d'Triomphe), který dal postavit Napoleon Bonaparte na paměť svého vítězství v bitvě u Slavkova, chce Christo zahalit do 25.000 čtverečních metru recyklovatelné stříbrno-modré látky, která bude opásána 7000 metry červeného lana. K vidění by mělo být takto vzniklé umělecké dílo od 6. do 19. dubna příštího roku.

Nyní 83letý výtvarník Christo se proslavil v uměleckém páru spolu se svou manželkou Jeanne-Claude, po její smrti v roce 2009 ale dlouho žádná větší díla netvořil. Během své kariéry na sebe upozornil především "balicími" projekty: látkou nechal pokrýt mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995).

Velkou pozornost upoutal před třemi lety jeho projekt plovoucích barevných pontonů, které na dva týdny spojily města u severoitalského jezera Iseo. Prošlo se po nich celkem 1,3 milionu lidí.

Od poloviny března do poloviny června příštího roku si budou moci návštěvníci pařížského Centre Pompidou prohlédnout také výstavu věnovanou dílu Christa a Jeanne-Claude. Soustředit se bude na jejich tvorbu v letech 1958 až 1964, kdy žil umělecký pár ve francouzské metropoli. Zvláštní pozornost bude věnována také projektu zahalení mostu Pont Neuf, který v roce 1985 pokrylo 40.000 čtverečních metrů pískově žluté textilie z polyamidového vlákna.

Středisko národních památek (CMN), které Vítězný oblouk spravuje, zdůraznilo, že na zahalení ikonického monumentu nepůjdou žádné peníze z veřejného rozpočtu. Christo bude náklady na umělecké dílo, které navrhl ještě se svou ženou v 60. letech, hradit z vlastních prostředků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články