Architektonickou soutěž na arénu v Jihlavě vyhrál Josef Chybík

Zdroj
Magistrát města Jihlavy
Vložil
Tisková zpráva
02.10.2019 18:15
Jihlava

CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Jihlava – Architektonickou soutěž na novou Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě vyhrál návrh Josefa Chybíka. Počítá s arénou pro 5600 diváků a navazujícími objekty, mezi nimiž by lidé mohli procházet do vedlejšího parku. Arénu chce město postavit místo Horáckého zimního stadionu, jehož zastřešení dožívá. Porota hodnotila šest návrhů, ocenila tři. Novinářům to před dnešním zahájením výstavy návrhů na stadionu řekl městský radní David Beke (ODS), který je manažerem projektu výstavby arény.

Na Horáckém zimním stadionu hrají domácí zápasy hokejisté Dukly. Městu patří klub i sportoviště. Podle statika může být stadion se starou střechou v provozu nejdéle do roku 2022. "Předpoklad je ten, že bychom na podzim roku 2021 chtěli, aby přijely bagry a začaly demolovat tento objekt," řekl Beke. Stavba arény, kde by vedle hokejové ligy bylo možné hrát i jiné sporty a pořádat společenské a kulturní akce, by měla trvat zhruba dva roky.

Tři účastníky architektonické soutěže vybralo město přímo, další tři přidali porotci z žadatelů o účast. Vítězný návrh vypracoval Josef Chybík se studiem Chybík+Krištof, mimo jiné počítá se střechou arény porostlou zelení. Dostal odměnu 1,5 milionu korun. Na druhém místě se umístila hala ve tvaru puku společnosti Projektil Architekti. Třetí cenu dostal návrh architektů Jakuba Našince, Aleše Kubalíka, Josefa Kociána a Veroniky Sávové, jejichž aréna připomíná bílou barvou a oblými rohy mantinel a led. Mezi účastníky soutěže město rozdělilo 4,35 milionu korun.

Náklady na realizaci soutěžních návrhů se měly pohybovat okolo 750 milionů korun bez daně. "U některých se to povedlo více, u některých méně," řekl Beke.

"Jdeme krok po kroku, plníme harmonogram," řekla jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) k přípravě na stavbu arény. Připomněla letité debaty o tom, kde halu postavit. "Jsme si vědomi toho, že nás čekají těžké boje co se týče financí, protože projekt je to drahý," dodala.

Radnici podle primátorky také čeká otázka privatizace Dukly. "Chceme, aby majetkově do toho klubu vstoupil nějaký silný partner, který městu pomůže se o značku Dukly starat," uvedla.

Návrhy nové arény budou na Horáckém zimním stadionu vystavené do konce října.
0 komentářů
přidat komentář

Související články