Realizace terasy Twinson

Společnost Deceuninck představuje kompozitní materiál Twinson spojující v sobě kvalitativní vlastnosti dřeva a PVC.

Vložil
Tisková zpráva
01.09.2008 13:20
Moderní kompozitní materiál Twinson je vhodný jak na terasy, tak i na obklady bazénu u rodinného domu. Díky své kvalitě, trvanlivosti a pevnosti je Twinson vynikající alternativou tvrdým exotickým dřevům, která jsou pro tyto účely doposud využívána.

Výběr materiálu
Okolí rodinného domu na středním Slovensku je tvořeno velkou zahradou a venkovním bazénem. Přáním majitele bylo vytvořit prostor pro relaxaci u bazénu a zároveň bazén obložit materiálem, který bude jak pohledově atraktivní, tak dostojí všem běžným provozním nárokům. Materiál Twinson splňuje tyto přísné podmínky především díky neklouzavému povrchu, minimálním nárokům na údržbu a odolnosti vůči plísním a hnilobám, které vznikají ve vlhkém prostředí, jakým okraj bazénu bezesporu je.

Terasa a lem bazénu z materiálu Twinson
Pro venkovní pochozí plochy jak terasy, tak okraje bazénu byl použit materiál Twinson O-Terrace od společnosti Deceuninck v barvě lískově hnědé (barva 503). Terasa o rozloze 9 x 6 metrů byla umístěna na straně vstupu do bazénu a bude sloužit jako relaxační zóna v těsné blízkosti bazénu. Po celém obvodu bazénu byl nainstalován zvýšený stupeň o šířce 44 cm, který vytváří optický lem bazénu. Podél delší hrany navazuje na obklad dlažba a z druhé strany je bazén obklopen zahradou.


Instalace materiálu

Systém Twinson je tvořen masivními prkny šířky 140 mm, tloušťky 28 mm a délky 4,5 nebo 6 metrů. Instalace terasy probíhala ve dvou fázích – příprava podkladu a pokládka materiálu Twinson. Do betonového podkladu se na vybrané ploše rozložil podkladový rám v požadovaném tvaru a velikosti. Jednotlivé díly materiálu Twinson se k sobě spojovaly systémem svorek, který není po dokončení vidět. Tento systém umožnil snadné spojování prken nařezaných na potřebnou délku. Rozsáhlé příslušenství umožňuje stavět plochy osobitých tvarů a využívat nejrůznější zakončení, a díky tomu i zachovat jednotný styl.

Ochrana pro bazén

Společnost Deceuninck k realizaci nedodávala řešení pouze pro povrch terasy a lem bazénu, ale také pro jeho zakrytí. I zde rozhodovala kvalita materiálu a také bezpečnost, kterou lamelový kryt PoolonPoolup od společnosti Deceuninck poskytuje. Kryt byl použit na ploše 8,8 x 5,8 metrů pro zakrytí celé plochy bazénu a také pro výřez 2x2 metrů sloužící k zakrytí schodů do vody. Zvolena byla solární varianta lamel (barva 312) napomáhající k ohřevu vody v bazénu. Bazén má cirkulaci vody řešenou systémem šikmého přepadu na kratší straně bazénu. Ve výklenku vzniklém tímto systémem u dna bazénu je ideální prostor pro umístění navíjecího systému krytu zajištěného pomocí elektromotoru.


Vynikající alternativa
Realizace terasy a lemu bazénu u rodinného domu je skvělým příkladem toho, jak lze kompozitní materiál využít. Splňuje náročná kritéria kvality a odolnosti vůči vnějším vlivům a to především vzniku plísní a hnilob. Má neklouzavý povrch. Tvůrcům projektů dává prostor pro realizaci v různých prostředích, neboť je nabízen v osmi barevných odstínech - mandlově béžové, olivově zelené, meruňkově hnědé, lískově hnědé, kůrově hnědé, drnově hnědé, lékořicově černé a kamenně šedé. Výhodou je možnost jeho modelování do nejrůznějších geometrických tvarů. Materiál je stoprocentně recyklovatelný a borovicové dřevo, které je jeho součástí, má původ v trvale obnovovaných lesích a nikoliv v ohrožených deštných pralesech, jako je tomu u exotických tvrdých dřev.


Technické vlastnosti teras z materiálu Twinson
Materiál Twinson vyniká svým extrémně nízkým lineárním rozpínáním (0,023mm/m.°C, podle ISO 11359-2) a omezeným ohybem (E-modul: 4500-6000N/mm˛ podle EN310). Terasy z materiálu Twinson vykazují velmi nízkou absorbci vody (0.3-0.5% po 24 hodinách podle EN317) a patří do nejlepší třídy životnosti (třída 1 podle EN350).

Více informací naleznete také na www.deceuninck.cz.

Související články