Tištěná architektura: Hubert Guzik

Zdroj
PLAC
Vložil
Tisková zpráva
21.05.2015 07:10
27. díl přednáškového cyklu Tištěná architektura v jabloneckém knihkupectví Serius představí v pátek 22. května 2015 v 18:30 hodin historika architektury Huberta Guzika, který v rámci volné série přednášek o bydlení uvede svoji knihu Čtyři cesty ke koldomu. Kniha mapuje kolektivní bydlení v  českých zemích a v Československu v období 1900–1989. Autor na koldomy nahlíží jakožto na architektonický, politicko-ideologický, sociologický a kulturní fenomén.Kniha je rozdělená do čtyř kapitol:
První se zabývá obdobím 1900-1918, kdy o tématu debatovali hlavně sociologové (Tomáš Garrigue Masaryk, Innocenc Arnošt Bláha) a představitelky českého ženského hnutí.
Druhá mapuje koncept kolektivního bydlení, jak jej formuloval teoretik Karel Teige a jeho kolegové-architekti na konci dvacátých let. Právě díky Teigemu si dobové tuzemské návrhy koldomů v ničem nezadají s těmi zahraničními.
Ve třetí kapitole jsou představeny dvě realizace postavené po druhé světové válce: koldomy v Litvínově a Zlíně patří v evropském kontextu k  nejkvalitnějším příkladům tohoto obytného typu. Na základě archivního výzkumu autor dokazuje, že oba koldomy měly jen málo společného s  komunismem stalinského střihu a jejich koncept byl vypracován už během války managementem firmy Baťa.
Poslední kapitola popisuje fenomén tzv. domů hotelového typu, který se v Československu nakrátko prosadil na přelomu padesátých a šedesátých let. Analyzuje také důvody, proč se kolektivní bydlení v následujících dekádách ocitlo na okraji zájmu architektů a urbanistů a které prvky státního socialismu rozhodly nakonec o neúspěchu koldomů.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články