KRUH: Architektura a umění ve veřejném prostoru

Fasády a interiéry

Zdroj
KRUH
Vložil
Tisková zpráva
04.06.2008 19:50
Přednášky

čt 05.06. 2008 19h, Galerie Tranzitdisplay

Hotel Metropol v Praze - Národní technická knihovna v Dejvicích - Grafický systém Praha-Roztyly - Dveře do kostela v Napajedlích - Brno-Údolní 53 - a jiné

vystoupí: Rothbauerová, Babák, Kvíčala, Ellement, Mackovič, FAM architekti, Zbyněk Baladrán a další

Závěrečný večer jarního cyklu přednášek na téma Architektura a umění ve veřejném prostoru upozorní na možnosti estetického přístupu k utváření průčelí a interiérů staveb.

Fasáda. Rozhraní mezi objektem a jeho okolím, hlavní prostředek ke komunikaci mezi nimi. Část budovy, kterou člověk vnímá jako první, a často jedinou. Část budovy, která zásadním způsobem formuje vztah člověka ke konkrétní stavbě. Ideální prostor k vytváření vlastní identity budovy. Prostor pro využití výtvarných prostředků, místo pro spolupráci výtvarníků a architektů. Použití výrazových prostředků z fasád v interiérech, návrhy celkového grafického konceptu budovy.

Přednáškový večer představí současné příklady utváření fasád a interiérů - grafická řešení, použití klasických materiálů v originálních polohách, propojení architektury a výtvarného díla apod.
Široké spektrum působení výtvarného díla v architektuře přiblíží přednáška malíře Petra Kvíčaly, autora četných realizací u nás (Brno-divadlo Reduta) i v zahraničí (Švýcarsko, Německo, Španělsko). Další z příkladů estetického ztvárnění fasád uvede také Jan Mackovič. Ke spolupráci architektů a výtvarných umělců promluví také Zbyněk Baladrán a ateliér FAM architekti, kteří se sešli při návrhu školních budov v areálu VUT v Brně. Na tvorbu na pomezí architektury a designu upozorní realizace pro kostel v Napajedlích od zlínského ateliéru Ellement.
V průběhu večera budou představeny nedávno dokončené realizace a připravované návrhy - svůj vizuální styl hotelu Metropol a Národní technické knihovny představí Petr Babák, vedoucí ateliéru Grafického designu a nových médií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Podíváme se také na příklady z minulosti - jedním z prvních použití grafiky na panelových sídlištích v pražských Roztylech nás provede Vítězslava Rothbauerová.

Přednášky se konají v Galerii Tranzitdisplay, Dittrichova 9/337, Praha 2. Bližší informace na stránkách www.kruh.info, www.tranzitdisplay.cz. Vzhledem k velkému zájmu bude přidána speciální projekce v další místnosti galerie.

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Sipral, Konsepti, Metrostav a.s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media,
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, kulturní týdeník A2

Partner Galerie Tranzitdisplay, zázemí současného umění: Česká spořitelna a.s., Erste Group, podpora: Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 2
0 komentářů
přidat komentář