Cyklus Matadoři/Matadorky - Viktor Rudiš

Zdroj
Kruh
Vložil
Tisková zpráva
27.04.2009 08:30
Přednášky

Viktor Rudiš

Cyklus Matadoři/ Matadorky pokračuje druhou přednáškou

čt 07.05 09 19h

Viktor Rudiš. 60. léta: začátek a konec

Druhá přednášku z cyklu Matadoři/ Matadorky představí tvorbu brněnského architekta Viktora Rudiše (* 1927). Významné postavení ve vývoji architektury zaujímají především jeho práce ze 60. let - projekt sídliště Lesná v Brně a Československého pavilonu v Ósace. Tyto projekty, jak napovídá titul přednášky, spadají právě na počátek a závěr 60. let. Architektonicky výjimečná a pestrá éra 60. let však přeneseně představuje také začátek a konec tvůrčích možností a kvalitních příležitostí naší architektury obecně.
Na projektu brněnského sídliště Lesná spolupracoval Viktor Rudiš s architektem Františkem Zounkem. Tato realizace je považována za jeden z nejkvalitnějších příkladů obytného souboru 60.-80. let u nás. Architekti Rudiš se Zounkem zde prokázali velkou snahu o kvalitu jednotlivých obytných i občanských staveb a cit pro urbanistické zasazení rozměrného komplexu do krajiny.
Příznivé období 60.let architekt Rudiš završil zmiňovaným návrhem Československého pavilonu na EXPO v Ósace v roce 1970. Spolu s architektonickým řešení se na celkovém úspěchu pavilónu podíl také jedinečný kolektiv autorů výtvarné a ideové koncepce: Jan Skácel, Stanislav Libenský Jaroslava Brychtová, Čestmír Kafka, Vladimír Janoušek, Zdeněk Palcr, Jiří Kolář a další. Realizaci pavilónu lze považovat po výtvarné i obsahové stránce za vyvrcholení a bohužel i ukončení výstavních úspěchů Československa druhé poloviny 20. století. Přednáška tak přiblíží výjimečnou tvorbu jednoho z „matadorů“ naší architektury a připomene i ony začátky a konce tvůrčích snah, ideálů a úspěchů české architektury 60. let v širším kontextu.

místo konání:
Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1
Vstupné dobrovolné

publikace a trička Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Experimentální prostor Roxy/NoD, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media, Sipral
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní týdeník A2
info: www.kruh.info, www.nod.roxy.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články