Cyklus Matadoři/Matadorky - Ivo Oberstein

Zdroj
Kruh
Vložil
Tisková zpráva
01.06.2009 09:45
Přednášky

Cyklus Matadoři/ Matadorky

čt 04.06 09 19h

Ivo Oberstein. Nová Města v Praze

Jarní cyklus přednášek Matadoři/ Matadorky uzavře přednáška architekta Ivo Obersteina (* 1935), který se od šedesátých let zaměřil na urbanismus a projektování nových obytných celků Prahy. Se svými projekty se zúčastnil všech tří důležitých soutěží na tzv. nová Města v Praze – Jižního, Severního a Jihozápadního. Soutěž na Jihozápadní Město Oberstein vyhrál již v roce 1968 a na projektu následně pracoval téměř dvacet let. Měl tak šanci stát u vývoje celého projektu a promýšlet vše od kompozice území, otázky standardu bydlení až po architektonickou koncepci jednotlivých čtvrtí, na kterých pracovali například architekti Václav Valter, Pavel Dydovič nebo Milan Klíma, Tomáš Brix a Václav Králíček. Jihozápadní Město dobře kopíruje vývoj urbanistických tendencí od rozvolněné urbanistické kompozice k navázání na tradiční městotvorné i krajinné principy. Projekt Jihozápadního Města otevřel prostor také novým výtvarným řešením parteru. Do celkového designu obytného souboru zásadně promluvili výtvarníci Kurt Gebauer, Čestmír Suška, Magdalena Jetelová či Jaroslav Róna.
Přes veškerou snahu autorů nových Měst narážela jejich realizace na řadu těžkostí a často se ve výsledku od původního návrhu lišila. Nová města v Praze nicméně i dnes vybízí k zamyšlení nad otázkami řešení rozsáhlých obytných komplexů a hledání jejich architektonických, výtvarných i myšlenkových východisek.


místo konání: Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1
vstup volný

publikace a trička Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu

partneři: Ministerstvo kultury ČR, Experimentální prostor Roxy/NoD, Škola architektury AVU Praha
projekt podpořili: Konsepti, Metrostav a. s., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., MDA Ostrava s.r.o., AV Media, Sipral
mediální partneři: Era 21, Radio 1, www.archiweb.cz, Kulturní týdeník A2
info: www.kruh.info, www.nod.roxy.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články