Výstava představí projekty evropské soutěže architektů

Vložil
ČTK
11.05.2006 00:15
Výstavy

Praha - Soutěžní návrhy mladých architektů pro Prahu a Plzeň, které vznikly v rámci osmého ročníku soutěže Europan, si zájemci budou moci prohlédnout v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. V Plzni architekti řešili zástavbu areálu dopravních podniků v Cukrovarské ulici. V hlavním městě navrhovali, shodou okolností, nové využití pro bývalé dejvické garáže dopravního podniku. Výstava potrvá od 15. do 25. května.

Pro Plzeň hodnotila odborná porota 23 studií, pro Prahu jich bylo 14. Prezident českého výboru Europanu Milan Hon si na dnešní tiskové konferenci posteskl, že účast českých architektů byla poměrně malá. Na obě plochy předložili osm návrhů.
Vítěznou studii pro Plzeň vypracoval pětičlenný tým španělských architektů, který navrhl rovnoběžně uspořádané bytové domy. Porota ocenila jejich citlivé umístění na pozemku. Na místě bývalých dejvických garáží by podle vítězného návrhu skupiny čtyř francouzských architektů měla být jedna souvislá budova bytového komplexu.
Ředitel útvaru koncepce a rozvoje Plzně Milan Svoboda uvedl, že areál dopravních podniků se stále využívá a bude nějaký čas trvat, než se bude stěhovat. Plocha je podle něho ideální pro bydlení a rekreační zázemí. Bude se snažit prosazovat to, aby se první jednání vedla o výstavbě vítězného návrhu.
Vedoucí odboru rozvoje Prahy 6 Bohumil Beránek byl k případné zástavbě pozemků garáží podle nejlépe hodnocené studie skeptičtější. Dejvické garáže jsou majetkem dopravního podniku jeho zájmem je objekt dobře prodat, řekl.
V nynějším ročníku soutěže Europan mohli mladí architekti navrhovat zástavbu 74 ploch v 19 evropských zemích. Soutěžní poroty přijaly 1618 studií. Udělily 61 prvních cen, k nimž se váže odměna 12.000 eur (asi 340.000 korun), a 82 druhých cen, u nichž je peněžitá odměna poloviční.
V České republice se soutěž konala potřetí. V minulosti mohli účastníci zpracovávat studie pro část Smíchova a pro území v Libni.
0 komentářů
přidat komentář