Tým Ostrava 2015 chce dokončit projekt proměny Černé louky

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
13.09.2010 20:25
Ostrava

Čestmír Kopecký: "Potřebujeme udělat rekapitulaci toho projektu, protože ten projekt je soutěž a rozhoduje o tom nějaká porota jako v krasobruslení, takže se něco dělá i pro tu porotu. Tak tenhle balast vyhodíme a řekneme si, co z toho je opravdu užitečné a zásadní pro Ostravu." (foto: Ondřej Besperát)
Ostrava - Tým, který připravoval neúspěšné kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015, by rád zachoval stěžejní část svého kandidátského projektu. Dokument, s nímž se o titul ucházel, do konce září přepracuje a navrhne vedení města jeho možné využití. Novinářům to dnes řekl šéf týmu Čestmír Kopecký. Ostrava v boji o titul těsně prohrála s Plzní, pro niž hlasovalo šest z 11 porotců.
    Kopecký dodal, že pokračovat by každopádně měla plánovaná proměna Černé louky v novou městskou čtvrť s kulturními a vzdělávacími institucemi s bydlením, která byla stěžejním projektem kandidatury. Zachována by podle členů týmu měla být i Stará Aréna - klub pro kulturu a informace 2015, který se otevřel letos v březnu a měsíčně nabízí více než 20 programů. Město by si do budoucna mělo zachovat i některé kulturní akce jako například Měsíc autorského čtení, který se letos poprvé kromě Brna konal i v moravskoslezské metropoli.
    "Potřebujeme udělat rekapitulaci toho projektu, protože ten projekt je soutěž a rozhoduje o tom nějaká porota jako v  krasobruslení, takže se něco dělá i pro tu porotu. Tak tenhle balast vyhodíme a řekneme si, co z toho je opravdu užitečné a zásadní pro Ostravu," vysvětlil Kopecký. Dodal, že projekt se po těchto úpravách zredukuje asi na dvě třetiny.
    "K tomu je pak potřeba si sednout a říct si, že v tomhle tom si myslíme, že je nutné pokračovat. Seznámíme s tím nynější vedení města," doplnil Kopecký. Představitelé týmu dnes několikrát zdůraznili, že důležité bude, jak se k celému projektu postaví nové vedení města, které vzejde z říjnových komunálních voleb. Město se ale už dříve zavázalo, že do projektu investuje dvě miliardy korun.
Adam Gebrian: "Do roku 2015 je možné v místě zdemolovat nepotřebné budovy, vybudovat park a vytvořit čtyři z plánovaných budov - centrum současné hudby, kreativní inkubátor, kunsthalle a případně koncertní síň. Tuto část lze realizovat za dvě miliardy slíbené městem."
    Architekt a člen týmu Adam Gebrian se domnívá, že za dvě miliardy by se dala realizovat značná část původně plánovaných staveb na Černé louce. Ideovou soutěž na budoucí podobu území před časem vyhrála renomovaná nizozemská architektonická kancelář Maxwan, která v místě navrhla park obklopený budovami, které kolem středové plochy vytváří jakousi podkovu. "Město musí udělat další kroky, propracovat ten plán a pokročit dál," míní Gebrian.
    Do roku 2015 je podle něj možné v místě zdemolovat nepotřebné budovy, vybudovat park a vytvořit čtyři z plánovaných budov - centrum současné hudby, kreativní inkubátor, kunsthalle a případně koncertní síň. Gebrian je přesvědčen, že tuto část lze realizovat za dvě miliardy slíbené městem. Podle architekta navíc lze očekávat, že pokud město s územím začne pracovat, přitáhne to i pozornost soukromých investorů, kteří by se mohli podílet například na bytové výstavbě nebo zastavění proluk.
    Město do příprav kandidatury investovalo přes 70 milionů korun. Řada Ostravanů projekt podporovala, samotné vyhlášení verdiktu sledovalo na Masarykově náměstí přes 2000 lidí a prohra se stala žhavým diskusním tématem na sociální síti Facebook. Vznikla na ni například skupina Ostrava je pro mě hlavní město kultury i bez titulu, která má na 7000 příznivců.
    Titul Evropské hlavní město kultury je nejen prestižní záležitostí pro město, ale znamená také příslib finanční podpory od státu a Evropské unie na investice do kulturních projektů. Vítězná Plzeň bude mít nárok zhruba na 1,5 milionu eur (asi 37 milionů korun) z evropských zdrojů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články