Architekti připraví územní studii ostravské Černé louky

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
15.09.2010 17:25
Ostrava

Ostrava - Pracovníci z útvaru hlavního architekta města Ostravy začnou pracovat na územní studii oblasti Černá louka. Dokument by měl podrobněji rozpracovat vítězný urbanistický návrh nizozemské společnosti Maxwan. Rozhodli o  tom na svém dnešním zasedání zastupitelé města.
    Právě proměna Černé louky v novou městskou čtvrť s kulturními a vzdělávacími institucemi s bydlením byla stěžejním projektem, s nímž se město neúspěšně ucházelo o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Ostrava o jeden hlas prohrála s Plzní. Stávající vedení už dříve deklarovalo, že i v případě prohry by chtělo v projektu pokračovat.
    Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) byl vítězný návrh společnosti Maxwan pouze ideovou studií a je potřeba detailněji rozpracovat například některá technická omezení. "Bude detailně pracovat s výškou stoleté vody, proti které to území musí být chráněno, bude brát více do úvahy vliv dopravy (...) To jsou všechno věci, které se musí dotáhnout dál," vysvětlil Kajnar.
    Původně město počítalo s tím, že územní studii bude zpracovávat přímo Maxwan. Ukázalo se však, že město nemůže jakékoliv následné rozpracování přímo zadat některému z účastníků soutěže, ale muselo by vyhlásit veřejnou zakázku. Případná spolupráce městských architektů s Maxwanem je možná pouze v  případě, že by nizozemská společnost konzultaci městu poskytla zdarma.
    Kajnar dodal, že město celý projekt považuje za kvalitní a připomněl, že ho lze realizovat postupně. Návrh společnosti Maxwan počítá na území s parkem obklopeným budovami, které kolem středové plochy vytváří jakousi podkovu.
    Město už dříve schválilo, že proměnu výstaviště Černá louka podpoří dvěma miliardami korun. Architekt a člen týmu Ostrava 2015 Adam Gebrian v  pondělí novinářům řekl, že za dvě miliardy by se dala realizovat značná část původně plánovaných staveb. Do roku 2015 je podle něj možné v místě zdemolovat nepotřebné budovy, vybudovat park a vytvořit čtyři z plánovaných budov - centrum současné hudby, kreativní inkubátor, kunsthalle a případně koncertní síň. Gebrian je přesvědčen, že právě tuto část lze realizovat za dvě miliardy slíbené městem.
    Z dnešního vyjádření představitelů vedení města vyplývá, že se schválenými penězi na podporu projektu se stále počítá. Pokud by nové vedení města, které vzejde z podzimních voleb, chtělo toto rozhodnutí změnit, muselo by rozhodnutí stávajícího vedení města buďto revokovat nebo například přijmout jiný rozpočtový výhled.
0 komentářů
přidat komentář

Související články