Opava koupí nevzhlednou budovu za 270 milionů

Zdroj
David Moravec
Vložil
ČTK
16.09.2008 11:35
Opava

Opava - Centrální opavské Horní náměstí změní svou tvář. Zastupitelé města dnes rozhodli, že radnice za 270 milionů korun od soukromého vlastníka odkoupí část obchodního centra Slezanka. V budoucnu ho nechá zbourat, nebo zaplatí jeho rekonstrukci. Koupi objektu chce magistrát pokrýt úvěrem. Opozici se nelíbila konečná suma.
    Opoziční zastupitelka Pavla Brady ji označila za závratnou. "Přibližně o 140 milionů převyšuje reálnou tržní cenu," řekla ČTK. Že je cena vysoká, ale připouštělo i vedení radnice. "Cena ale odpovídá tomu, že jsou ve Slezance obchody. Podle znaleckého posudku jsou výnosy z nájmů za posledních deset let asi 13,5 milionu korun ročně, což je poměrně vysoká suma," uvedl primátor Zbyněk Stanjura.
    Právě konečná suma, kterou město za objekt zaplatí, byla dnes častým tématem diskuse. Zastupitelé se shodli na tom, že je potřeba se Slezankou něco dělat. "Koalice je ochotna cenu zaplatit. Z hlediska budoucnosti města a jeho podoby se to vyplatí," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jan Šindler.
    Pokud město budovu odkoupí, bude vlastnit víc než polovinu celého areálu Slezanky. Zbývající patří dalším třem soukromým majitelům. I s nimi chce magistrát jednat o prodeji. Podle Šindlera zatím není jasné, co bude s budovou dál. "Rozhodnutí o koupi je první krok. Nyní nastane debata co dál. Jestli budovu revitalizovat a jak, či ji zbourat a postavit nový objekt, který by lépe navazoval na historické centrum," vysvětlil mluvčí. Slezanka totiž svou sídlištní podobou přímo navazuje na gotický chrám. "Je to nešťastné řešení v srdci městské památkové zóny. Revitalizací celého náměstí chceme vrátit do centra Opavy život, který se přesunul do okrajových částí s  hypermarkety," řekl Stanjura.
    Radnice o koupi Slezanky usiluje dlouho, nikdy se ale s jejími vlastníky nedohodla. Nyní se ale situace změnila a po několikaměsíčním vyjednávání se soukromým majitelem radní začátkem září schválili kupní smlouvu.
    Revitalizace náměstí podle primátora nebude ekonomicky výhodná, ale městu se vyplatí, protože získá atraktivní centrum. "Pokud se město stane majitelem obchodního centra, začne odborná debata o podobě celého náměstí, která může trvat až čtyři roky," naznačil primátor. Během té doby bude Slezanka nadále obchodním centrem, výnosy z nájmů půjdou do městského rozpočtu.
    Slezanku, na jejímž místě stály v 17. století starobylé pravovárečné domy, čeká buď rekonstrukce, nebo zbourání. Nová zástavba by měla především zapadnout do historického centra, řekl Stanjura. Pokud by se město rozhodlo pro rekonstrukci Slezanky, pak by se měla více otevřít a propojit s  náměstím, míní opavský architekt David Wittasek.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
začátek
Eva
16.09.08 10:43
opava vede
hoja
17.09.08 11:25
Kotva
Dr. Lusciniol
17.09.08 03:01
ano ano
Vích
17.09.08 06:48
Začátek
Ing. J.Ryšavý
03.10.08 10:33
zobrazit všechny komentáře

Související články