Asociace: Energetické štítky pro starší budovy jsou zbytečné

Vložil
ČTK
04.02.2013 22:45
Praha

Praha - Vystavovat průkazy energetické náročnosti budovy (PENB) pro staré stavby je podle Asociace realitních kanceláří ČR nesmyslné, tato povinnost by se měla vztahovat na budovy mladší deseti let. ČTK to řekl generální sekretář asociace Jan Borůvka.
    
"Za nejzávažnější výhradu vůči novele zákona o hospodaření s energií účinné od 1. ledna letošního roku považujeme povinnost pro majitele nemovitostí zpracovávat takzvaný energetický štítek i pro starší budovy," poznamenal Borůvka. Dodal, že chápe legislativní opatření, která mají snižovat energetickou náročnost budov.
     Asociace navrhuje inspirovat se v některých jiných zemích EU, kde podobná nařízení také platí. "Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy, jehož hodnoty se promítnou do takzvaného energetického štítku, by tak mohla platit jen pro budovy do stanoveného stáří, například deset let. Na všechny starší budovy by se pak tato povinnost nevztahovala," navrhuje asociace sdružující české realitní kanceláře.
     Energetické štítky jsou od 1. ledna povinné pro všechny nové budovy či při přestavbách a prodejích bytů. Zajistit je mají stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to v termínech podle zákonem určené plochy.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
realitky bojujte
majitel nezatepleného bytu
08.02.13 04:09
Re: realitky bojujte
František Bartoš
09.02.13 02:41
zobrazit všechny komentáře

Související články