Aktivisté v Plzni dodali téměř 5000 podpisů za referendum

Vložil
ČTK
29.08.2012 13:45
Plzeň

Plzeň - Plzeňští občanští aktivisté dnes předali magistrátu dalších téměř 5000 nasbíraných podpisů a doplněný návrh na vypsání místního referenda o obřím obchodním centru. Otevřenými dopisy zároveň oslovili plzeňské zastupitele a hejtmana s výzvou, aby požádali primátora Martina Baxu (ODS) o svolání mimořádného zastupitelstva, tak aby bylo možné spojit konání referenda s krajskými volbami, sdělil dnes ČTK za přípravný výbor referenda Martin Marek.

    Aktivisté usilují o to, aby se referendum konalo zároveň s krajskými volbami, neboť bude podle nich mnohem větší šance na vyšší volební účast než v jiném termínu. Návrh na vyhlášení referenda už aktivisté předali na město dříve, magistrát ale 24. srpna vrátil přípravnému výboru návrh s tím, že chybí 2141 podpisů. Na vyhlášení místního hlasování je třeba minimálně 13.339 podpisů, tedy podpisy deseti procent voličů Plzně.
    "Jen díky počtu a nasazení desítek dobrovolníků se podařilo ve velmi krátkém čase, navíc ještě před koncem prázdnin, nasbírat tolik podpisů, že doplnění návrhu dostane magistrát s více než stoprocentní rezervou," řekl Marek. Na magistrát dnes předal návrh doplněný o nových 4894 podpisů. Do sběru podpisů v ulicích se za sedm dnů od 22. srpna zapojilo přes 70 dobrovolníků.
    Marek trvá na tom, ža magistrát při první kontrole vyřadil podstatnou část původně dodaných podpisů neoprávněně. "Naším zájmem je ovšem stihnout referendum spolu s krajskými volbami, tak prozatím oficiálně vyřazené podpisy nerozporujeme, ale přidáváme nové," uvedl.
    Přípravný výbor usiluje o uspořádání referenda v termínu krajských voleb 12. a 13. října. "V tuto chvíli nezáleží na ničem jiném, než na rozhodnutí primátora města Plzně, jestli se referendum bude konat ve spojení s krajskými volbami, a tedy dostatečnou volební účastí pro demokratické rozhodnutí, nebo bude vyhlášeno v jiný termín nedlouho po volbách, což de facto znamená odsoudit referendum k nedostatečné účasti," konstatoval Marek.
    Podle primátora ale ministerstvo vnitra ve svém stanovisku uvedlo, že v případě konání referenda souběžně s volbami, není pro místní referendum a volby vhodné používat stejnou volební místnost. Pro krajské volby a referendum nelze ani použít stejné volební komise, liší se personálně i s ohledem na lhůty k delegování jejich členů. Také sčítání hlasů v referendu a ve volbách do zastupitelstev se musí podle ministerstva provádět odděleně. Nelze ani slučovat náklady na volby a referendum, protože volby jsou placeny ze státního rozpočtu a referendum z rozpočtu obce.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
sýčkování
Jan Izák
29.08.12 03:22
zobrazit všechny komentáře

Související články