SPACE GROUP navrhuje nádraží Central Station v norském Oslu

Zdroj
SPACE GROUP
Vložil
Martin Rosa
14.07.2008 14:30
Norská architektonická kancelář SPACE GROUP vyhrála vyzvanou soutěž na přestavbu nádraží Oslo Central Station, kterou chystá developer ROM Eiendom. Cílem projektu za 2,9 mld. Nkr (360 mil. EUR) je vytvořit nádraží, které se stane jedním z nejmodernějších dopravních uzlů v Evropě. Na více než 80.000 m² vznikne kromě samotného nádraží i hotel, obchody, kanceláře, kongresové centrum, restaurace a víceúčelové prostory.
V minulosti bylo nádraží Oslo Central Station pomyslnou východní branou do města. Spolu se západním nádražím tak v Oslu vznikla východo-západní osa, která je však již minulostí. Nyní ve měste převládá osa severo-jižní, na které se nachází např. nová opera. SPACE GROUP na tuto změnu svým návrhem reagují. Osa nového nádraží narušuje kdysi silné rozdělení na východ a západ. Nová stanice Oslo Central Station bude patřit celému městu.
Prostory samotného nádraží jsou v novém návrhu soustředěny do čisté lineární struktury s vlastní silnou architektonickou identitou se zřetelně rozeznatelnými vstupy ze severu, jihu a západu.
Zatímco v dnešní době mají stávající nádražní provozy, obchody a komunikace nedostatek místa, v návrhu je snahou oddělit a zdůraznit každý individuální architektonický element obsahující jednotlivé funkce a vytvořit mezi nimi a hmotou nádraží jasné propojení.
Projekční práce začnou v průběhu léta letošního roku, stavba by měla začít v roce 2013 a nádraží by poté mělo být dokončeno během 5-10 let.
Projekt Oslo Central Station vedl partner SPACE GROUP Gro Bonesmo.
0 komentářů
přidat komentář