Praemium Imperiale 2010 získal Toyo Ito

Zdroj
Japan Art Association
Vložil
Petr Šmídek
17.09.2010 09:10
Toyo Ito

Japonská umělecká asociace oznámila, že se letošním nositelem vyznamenání Praemium Imperiale za architekturu stal Toyo Ito. Toto každoročně udělované ocenění je považováno za jedno z nejvyšších v oblasti umění. Vedle Toyo Ito medaili získala Sophia Lorenová za divadlo/film, Enrico Castellani za malbu, Rebecca Hornová za sochařství a Maurizio Pollini za hudbu.
V mezinárodní porotě zasedali například Lamberto Dini (Itálie), Francois Pinault (Francie), Christopher Patten (Anglie) a Yasuhiro Nakasone (Japonsko), avšak konečné slovo měla Japonská umělecká asociace.
Porota svůj letošní výběr odůvodnili těmito větami: „Ito, který již po desetiletí praktikuje architekturu, ustavičně přináší projekty s citem pro sofistikovanou eleganci, hluboké zaujetí pro vztah mezi architekturou, přírodou a životním prostředím. Cítíme se poctěni, že jsme mohli ocenit tuto výjimečnou skupinu letošních laureátů Praemium Imperiale. Tato významná cena oslavuje jejich jedinečnost a celoživotní přínos na poli umění v jejich mezinárodní cestě za sdělením, osvětou a potěšením.“

Více informací>
0 komentářů
přidat komentář

Související články