Dóm v Kolíně nad Rýnem - jedna z nejvyšších katedrál světa

Zdroj
Šárka Nobilisová
Vložil
ČTK
13.10.2005 13:50
Praha

    PRAHA - Podle italského kunsthistorika z doby manýrismu Giorgia Vasariho je gotika styl hrubý (proto ho tak podle barbarských Gótů i pojmenoval) a zmatený, postrádající proporce. Snad nejlepší dokladem tohoto tvrzení je katedrála v Kolíně nad Rýnem, jejíž dvě štíhlé věže se vypínají do výšky 157 metrů a činí z ní tak jednu z nejvyšší katedrál na světě. Slavnostně otevřena byla před 125 lety 15. října za přítomnosti německého císaře Viléma I. 632 let po zahájení stavby.
    Základní kámen dominanty jednoho z nejstarších německých měst byl položen 15. srpna 1248 v místech, kde stál starý románský kostel. Stavba chrámu inspirovaného francouzskými katedrálami postupovala nejprve rychle, takže jeho chór mohl být vysvěcen v roce 1322. Pár let poté se výstavby zřejmě účastnil i Petr Parléř, který zkušenosti později uplatnil při stavbě chrámu svatého Víta v Praze.
    Nedostatek peněz zastavil budování kolínského dómu zhruba v polovině 16. století a teprve počátkem století devatenáctého pomohlo novoromantické nadšení pro vše středověké shromáždit dostatek financí, částečně i ze sbírek kolínských občanů. Jako poslední byly dokončeny v roce 1880 i dvě věže, které jsou součástí komplexu pětilodní katedrály s příčným trojlodím a věncem kaplí o celkové rozloze skoro osm tisíc metrů čtverečních.
    Jedinečným uměleckým dílem v chrámu, který měří 144 metrů na délku a 86 metrů na šířku, je sarkofág, v němž jsou uloženy domnělé ostatky biblických Tří králů. Relikvie Kašpara, Melichara a Baltazara přivezl z Milána v roce 1164 kolínský arcibiskup Rainald z Dasslu, který tak Kolín nad Rýnem katapultoval mezi špičku tehdejších poutních míst.
    Dalšími cennostmi dómu, který je zasvěcen svatému Petrovi a Panně Marie, jsou například sochy na sloupech chóru (přibližně z roku 1320) či Gerův kříž, který nechal zhotovit arcibiskup Gero v 10. století a na němž je ukřižovaný Kristus v životní velikosti.
    Během druhé světové války byla katedrála několikrát zasažena při bombardování, ale naštěstí nebyla úplně zničena. Její poválečná rekonstrukce skončila v roce 1956 a 40 let poté byl tento gotický skvost zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Od loňska je však i na jeho seznamu památek ohrožených mimo jiné proto, že blízko ní bylo postaveno několik výškových budov.
    Pár let po svém dokončení si kolínský dóm držel primát jako nejvyšší stavba světa, dnes už je se svými 157,4 metru mezi chrámy na pátém místě na světě a na čtvrtém v Evropě. Nejvyšší gotická katedrála světa s věží vysokou 161,5 metru dnes stojí v německém Ulmu. Teoreticky ji může v budoucnu překonat katedrála Sagrada Familia, jejíž hlavní věž má podle plánů měřit 170 metrů. Tento barcelonský chrám je ale zatím hotov jen z pětiny a dokončí ho zřejmě až svatý Josef, jak říkal jeho autor Antonio Gaudí.
0 komentářů
přidat komentář