Výstava na UMPRUM připomene chatařství 70. let objektivem Štechy

Vložil
ČTK
17.09.2015 10:10
Praha

Praha - Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM) začne dnes odpoledne výstava fotografií Pavla Štechy nazvaná Chataři. Fenoménu chatařství se Štecha (1944 až 2004), významný fotograf a zakladatel ateliéru fotografie právě na této škole, začal věnovat ještě při studiích na FAMU a vystavil je i na své první samostatné výstavě v Činoherním klubu v roce 1978.

    Architektura aktuální výstavy volně odkazuje k výstavě 9 & 9 v Plasích (1981), kde byl jeden ze Štechových chatařů - snímek muže opřeného o lopatu - umístěn v prostoru a v životní velikosti. Fotografie jsou instalovány jako svébytné estetické objekty a na úkor dokumentární funkce je tak zdůrazněn jejich vytříbený dokumentární styl.
    Pavel Štecha vystudoval fotografii na pražské FAMU. Od 70. do počátku 90. let ve škole působil jako odborný asistent, vedle toho absolvoval několik stáží na uměleckých školách v zahraničí. V letech 1990 a 1991 byl proděkanem FAMU. V roce 1993 založil ateliér fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde od té doby vyučoval. Škola letos slaví 130 let od svého založení a výročí je podle mluvčí školy kamily Stehlíkové příležitostí k připomenutí této významné osobnosti české fotografie.
    Přestože je Štechovo fotografické vidění světa v tuzemském prostředí výjimečné, zůstaly jeho fotografie v poslední době poněkud stranou zájmu. V českém kontextu 70. let je přitom ojedinělý jeho důsledný přístup k práci se zvoleným tématem, podložený navíc v mnoha případech spoluprací se sociology.
    Jak v textu k výstavě upozorňuje kurátorka a teoretička fotografie Hana Buddeus, "přísné" záběry chatařů umožňují poukázat na příbuznost některých Štechových fotografií s dílem slavného amerického fotografa Walkera Evanse a zařadit je do kontextu dějin umění". Podobně i Anna Fárová v souvislosti se Štechovými fotografiemi mluvila o "strohosti sdělení", "oproštěnosti od všeho zbytečného, co odpoutává od konečného záměru". Výstava potrvá do 31. října a koná se ve spolupráci s festivalem Fotograf.
0 komentářů
přidat komentář

Související články