Pořadatel
Pěstuj prostor, z.s.

Místo konání
DEPO2015, Presslova 14, Plzeň

Začátek
st 24.4.2024 18:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Přednášky

Plzeň

Jan Veisser
Pavel Buryška
Barbora Buryšková
Originální Regionální Architektura ORA
XTOPIXVložil
Tisková zpráva

zpět na článek
V závěrečné části přednáškového a diskusního cyklu zaměřeného na současnou architekturu v tuzemských regionech vystoupí architekti Jan Veisser z ateliéru originální regionální architektura (ORA) a Barbora a Pavel Buryškovi, zakladatelé studia XTOPIX. Poslední díl série bude ve středu 24. dubna 2024 od 18 hodin hostit kulturní zóna DEPO2015 v Plzni.

Přestože má kancelář ORA dvojjediné sídlo ve Znojmě a Kutné Hoře, působí dnes v celorepublikovém měřítku. Pražský ateliér XTOPIX míří svými projekty především na území hlavního města a jeho okolí, udržuje si však vazbu i na západní Čechy – podílí se totiž na dlouholeté architektonické proměně města Planá, rodišti Barbory Buryškové. Kromě jiného tam stojí na oceňovaným návrhem Kinanekina, nového kulturního prostoru v Plané.

Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji.

U zrodu ateliéru originální regionální architektura (ORA) stáli v roce 2014 architekti Jan Veisser a Jan a Barbora Hora. Díky tomu je kancelář rozkročena mezi dvě místa – zatímco Jan Veisser je spojený s Kutnou Horou, Horovi působí ve Znojmě. Všichni tři zakládající členové studia sbírali studijní či pracovní zkušenosti v zahraničí – v Nizozemsku, Norsku či Turecku. Ačkoliv v posledních letech se i díky soutěžím věnují projektům většího měřítka, klíčové téma jejich tvorby, za niž již získali řadu ocenění, dlouhodobě představuje maloměsto a jeho kontext. To se promítá i do jejich dalšího působení – například Jan Hora se jako jeden z autorů podílel na publikaci Znojmo 1918–2020, pro stejnojmennou výstavu také navrhl prostorové řešení.

Pražské studio XTOPIX založili v roce 2011 Pavel a Barbora Buryškovi. Ateliér se věnuje projektům nejrůznějších měřítek od rekonstrukce domů či brownfieldů pro kulturní účely, novostaveb škol a školek po urbanismus a revitalizaci náměstí a veřejných prostranství. Zaměřuje se přitom na projekty se společenským přesahem; dlouhodobě se také snaží propojovat výrazné umělecké osobnosti, architekty a různé instituce. Jeho projekt kulturního prostoru Kinonekino v Plané byl nominován na evropskou cenu za architekturu European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award pro rok 2019. Tentýž projekt obdržel Cenu Ministerstva pro místní rozvoj v rámci České ceny za architekturu 2018 a stal se i Stavbou roku 2018 v Plzeňském kraji. Kancelář xtopix uspěla také v řadě soutěží – především na návrhy školských staveb.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.