Znojemská radnice bude hledat využití pro areál pivovaru

Vložil
ČTK
06.12.2011 19:45
Znojmo

Znojmo - Znojemská radnice hledá využití pro areál bývalého pivovaru Hostan, který leží v centru města a je kulturní památkou. Má už zpracovanou studii. Chce o ní v příštím roce nejdříve diskutovat s obyvateli, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Renáta Bártová.

    Podle ní je variant využití areálu více. "Město nevylučuje, že by v areálu mohl vzniknout menší hotel, případně i malý pivovar. Potřebujeme však výhradní souhlas společnosti Heineken, která městu pivovar prodala s jistými podmínkami," uvedla Bártová.
    Podle ní koncept územní studie, kterou zpracoval architekt Jaroslav Poláček, uvažuje i o využití pro výstavní prostory, sport a zábavu. "Na místě by tak mohlo být například muzeum pivovarnictví," uvedla Bártová. V kraji žádná podobná připomínka dějin tohoto oboru není. Malou expozici má dosud funkční pivovar v Dalešicích na Vysočině.
    Město má spočítané i náklady na opravy budov pivovaru včetně přístupové cesty a Hradní ulice, která areál směrem k rotundě svaté Kateřiny, jež je patrně nejvýznamnější památkou města, protíná. Opravy by stály přibližně 530 milionů korun.
    Tyto prostředky ale město, které je silně zadlužené, nemá. "Nebráníme se ani soukromému investorovi. To, co s areálem ale bude, chceme mít pod kontrolou," uvedla Bártová.
    Areál Hostanu město koupilo loni. Pivovarské skupině Heineken za něj radnice zaplatila 26 milionů korun. Převod komplikovala exekuce na majetku pivovaru. Způsobila několikatýdenní zpoždění. Areál Hostanu je velice cenný. Ministerstvo kultury jej letos prohlásilo kulturní památkou. Podle odborníků je velice cenné i vybavení některých budov. Zejména jde o technické zařízení varny, které bylo vyrobeno v 30. letech minulého století v závodě Škoda.
    V areálu Hostanu se pivo vařilo od roku 1720. Výrobu ukončil Heineken předloni a přesunul ji definitivně do Brna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články