Znojemský městský pivovar už získal stavební povolení

Vložil
ČTK
10.06.2015 23:25
Znojmo

Znojmo - Znojemský městský pivovar, který vzniká v areálu bývalého Hostanu, už získal stavební povolení. Na místě začaly stavební práce a chystá se instalace zařízení. Na povolení čekal investor měsíce, ale delší stavební řízení by nemělo ohrozit otevření pivovaru na přelomu srpna a září, řekl dnes ČTK Čestmír Benda z pivovaru. V sobotu budou moci lidé na pivních slavnostech ovlivnit typ piva, jaké se bude v pivovaru v budoucnu vařit.

    Budova, ve které nový minipivovar vyroste, je památkově chráněná. Také proto trvalo vyřízení všech potřebných povolení investora několik měsíců. Výroba piva se vrátí do areálu někdejšího Hostanu po šesti letech.
    Charakter nového znojemského piva mohou ale místní ovlivnit už tuto sobotu. Investor, který za novým provozem stojí, nechal navařit na jiném místě obdobným postupem dva druhy piv - jedno s charakterem dřívějšího Hostanu a druhé s větší porcí chmele. "Na znojemských pivních slavnostech se budou obě piva čepovat, lidé vyjádří sympatii k chuti, a my pak nové pivo podle nich vybereme," uvedl Benda.
    Znojemský městský pivovar už navařil pivo do zásoby tak, aby s ním vydržel až do otevření samotného pivovaru. Do pěti let chce ve Znojmě vařit až 10.000 hektolitrů, v první fázi to má být 4000 hektolitrů. Náklady na investici jsou kolem 30 milionů korun.
    Ve znojemském pivovarském areálu, který sousedí s románskou rotundou sv. Kateřiny a hradem a tvoří jednu z dominant města, dříve působila společnost Heineken. V roce 2009 se ale v areálu přestalo vařit pivo a Heineken přesunul výrobu Hostanu do Brna, kde tuto značku dále provozuje. Nový investor podepsal smlouvu s městem koncem loňského roku. Radnice soukromému Znojemskému městskému pivovaru pronajalo část areálu na 15 let se stejně dlouhou opcí.
    Město muselo na nájemce přenést závazky, které vyplývají ze smlouvy uzavřené v době, kdy areál kupovalo. Nová pivovarská společnost sice může v areálu pivo vařit, ale nesmí ho tam prodávat ani propagovat. Toto omezení platí na pět let. Proto si firma pronajala restauraci na hlavním znojemském náměstí.
    Na Znojemsku se kromě minipivovaru ve Znojmě chystá ještě jedna další investice, a to Hasičský pivovar Bítov. Majitel na webu informuje, že první pivo by lidé mohli ochutnat na Vánoce. Pivovar s pivnicí si vysloužil jméno tím, že vzniká v bývalé hasičské zbrojnici. Na stavbě se již pracuje a montáž zařízení je naplánována na září.
0 komentářů
přidat komentář

Související články