Z části pivovaru Hostan ve Znojmě je nově enotéka se samoobsluhou

Vložil
ČTK
04.10.2019 14:55
Znojmo

CHYBIK + KRISTOF

Znojmo - Část bývalého znojemského pivovaru Hostan nově slouží k ochutnávkám a propagaci jiného tradičního nápoje - vína. Vinařská společnost Vinotrh ze skupiny Lahofer tam ve čtvrtek otevřela ve spolupráci se znojemskou radnicí Enotéku znojemských vín se samoobslužným systémem. Vybudování enotéky stálo 13 milionů korun, z toho šest milionů stála přestavba prostor a sedm milionů vybavení a zařízení interiéru.


Bývalý pivovar prošel rekonstrukcí, která návštěvníkům umožní využít jeho výhodné umístění v předhradí znojemského hradu s vyhlídkou na město.

"Součástí oprav byla i demolice novodobé zdi mezi pivovarem a jižní přístupovou cestou, která otevřela nový, fascinující výhled na historické centrum města," uvedl jednatel firmy Petr Chaloupecký.

Architektonické řešení enotéky měla na starost brněnská kancelář Krystof+Chybik. Enotéka nabízí celoročně degustační místnost se 120 vzorky vín výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. Podle majitele jde o největší degustační prostor, který nabízí automaty se systémem "po skleničce".

"Samoobslužný systém nabízí volbu ze tří možností degustačního množství ve třech cenových hladinách. Víno zde budou moci návštěvníci zakoupit i po lahvi, a to ve stejné ceně jako ve sklepě konkrétního vinaře," vysvětlila Petra Pokorná z firmy Vinotrh. V Enotéce jsou zastoupena vína z 29 vinařství na Znojemsku.

Vybudování enotéky je dalším krokem k oživení areálu bývalého pivovaru Hostan ve znojemském podhradí. "Je to běh na dlouhou trať a nám se to daří i díky soukromým investorům. Jsem rád, že i nyní jsme s investorem učinili krok kupředu a Znojmo má další chloubu v historicky významné lokalitě a hlavně, že další budova bývalého pivovaru je smysluplně využita. Dalším krokem je dobudování veřejného prostranství v areálu, na kterém se intenzivně pracuje," uvedl starosta Znojma Jan Grois (ČSSD).

V části areálu působí Znojemský městský pivovar, další budova slouží jako expozice pivovarnictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články