Vedení Moravského Krumlova věří, že epopej ve městě letos zůstane

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
09.01.2009 10:10
Liberec

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Představitelé Moravského Krumlova doufají, že Slovanská epopej, monumentální dílo malíře Alfonse Muchy, bude v tamním zámku vystaveno ještě alespoň v nadcházející sezoně. Praha, které kolekce 20 pláten patří, oznámila, že zápůjční smlouvu na ni krumlovské radnici prodlouží nikoli na rok, jak tomu bylo po léta zvykem, ale jen do konce června. Mezitím se pokusí najít místo pro vystavení epopeje. Krumlovský starosta Jaroslav Mokrý je přesvědčen, že tak rychle se vhodné prostory nenajdou. Řekl to dnes ČTK.

    Epopej je v krumlovském zámku vystavena již 45 let, a to od doby, kdy v něm byla plátna zrestaurována. Mucha odkázal dílo prostřednictvím Prahy národu. Jeho závěť uvádí, že pro obrazy musí být vybudována vhodná expozice. Tu ale hlavní město nemá. Přesto uvažují její představitelé o stěhování obrazů.
    Vystaveny by měly být v areálu pražského výstaviště. Moravský Krumlov by o epopej patrně již přišel, kdyby loni nevyhořel na výstavišti Průmyslový palác. Praha nyní se společností Incheba jedná o obnově paláce. Představitelé Krumlova upozorňují, že současné objekty výstaviště nejsou k prezentaci epopeje vhodné.
    Mokrý chce nyní co nejdříve vést jednání s Inchebou. Společnost je totiž majitelem krumlovského zámku. Před časem bez bližšího vysvětlení vypověděla nájemní smlouvu radnici na vystavení epopeje v Rytířském sále objektu. Výpověď bude platná od dubna, kdy by se měl zámek opět po zimní přestávce otevřít turistům mířícím do Moravského Krumlova za prohlídkou epopeje.
    I někteří obyvatelé jižní Moravy odmítají stěhování epopeje do Prahy. Petici proti tomuto záměru podepsalo již 3000 lidí.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
?
Václav Průcha
12.01.09 04:41
zobrazit všechny komentáře

Související články