Na jižní Moravu se příští rok vrátí z Prahy Slovanská epopej

Vložil
ČTK
27.12.2019 09:50
Brno

Brno - Na jižní Moravu se má v příštím roce vrátit Slovanská epopej. Velkolepé výtvarné dílo Alfonse Muchy se po letech objeví znovu v moravskokrumlovském zámku, odkud jej Praha kdysi odvezla. Jelikož současná pražská koalice je nakloněná dlouhodobé zápůjčce, Krumlov pro velkoformátová plátna upraví výstavní prostor. Potřebují totiž stálé klima. Praha naopak dlouhodobě nemá vhodné prostory, kde by mohla dílo zpřístupnit návštěvníkům.


Opravovat se bude zámek v Břeclavi, jen příští rok budou práce stát 11 milionů. Skončí obnova zahrad pod Pernštejnem. Lednice, nejnavštěvovanější zámek jižní Moravy, otevře v Jízdárnách nové návštěvnické centrum.

V Brně se po dvou letech znovu uskuteční festival Janáček Brno věnovaný hlavně dílu skladatele Leoše Janáčka. Pořádající Národní divadlo Brno láká publikum na inscenace režisérů Roberta Carsena a Clause Gutha nebo koncert Bamberských symfoniků. Festival nabídne víc původních inscenací. "Klademe důraz na vlastní produkce a koprodukce," řekl dříve ředitel divadla Martin Glaser.

Naopak Mezinárodní bienále grafického designu příští rok nebude. Moravská galerie v srpnu oznámila, že odložila 29. bienále na rok 2022. Důvodem je rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea a nedostatečné finanční zajištění. Kulturní rok 2020 na jižní Moravě zpestří například koncert Stinga ve Slavkově nebo kapely Whitesnake v Brně.

Brno příští rok připomene dvě významná výročí spjatá s architekturou. "Prvním je 150 let od narození brněnského rodáka Adolfa Loose, jednoho ze zakladatelů moderní architektury. Druhým je pak 90. výročí od dostavby funkcionalistické vily Tugendhat," uvedl radní Marek Fišer (Piráti).

Mohla by také začít stavba Janáčkova kulturního centra, kde najde nové sídlo Filharmonie Brno a bude moci hrát bez omezení všechny své koncerty.

Brno čekají i velké dopravní stavby. "Začneme se stavebními pracemi na nové tramvajové trati do univerzitního kampusu. Je to největší tramvajová stavba v Brně za posledních 20 let. První lidé by po ní měli jet v roce 2022," poznamenal generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Dvouletá výluka naopak od září postihne cestující na tramvajové trati z Komína do Pisárek kvůli rozšíření souběžné silnice na čtyři pruhy.

Na železnici se cestující dočkají od prosince nových přímých vlaků z Brna do Hustopečí díky dokončené elektrizaci tratě ze Šakvic do Hustopečí a začne léta odkládaná elektrizace tratě z Brna do Zastávky, která bude nově dvoukolejná. Lidé tak nebudou muset jezdit autobusy, jejichž jízdní řád narušuje často zablokovaná dálnice.

V Brně začne stavba další části velkého městského okruhu od Tomkova náměstí k Rokytově ulici pod sídlištěm Vinohrady. Po dokončení by měl tento úsek vyřešit obvyklé kolony aut v Provazníkově a Gajdošově ulici.

Od podzimu bude mít jižní Morava nové vedení. V říjnu se uskuteční krajské volby a lídrem hnutí ANO už nemá být současný hejtman Bohumil Šimek, ale někdejší brněnský primátor a místopředseda hnutí Petr Vokřál.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ne není to Kocourkov
Václav Kargulák.
27.12.19 04:46
zobrazit všechny komentáře

Související články