Soud rozhodne ve sporu o Slovanskou epopej

Vložil
ČTK
09.10.2019 08:10
Praha

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes rozhodne ve sporu o vlastnictví Slovanské epopeje Alfonse Muchy. S obrazy disponuje hlavní město Praha, malířův příbuzný John Mucha ale v žalobě tvrdí, že se město vlastníkem cyklu obrazů nikdy nestalo.


Praha podle žaloby nesplnila autorovu podmínku, aby pro plátna zbudovalo samostatné výstavní prostory. Muchův právní zástupce minulý týden uvedl, že podmínka, ke které se město zavázalo, je nadále platná. Podle zástupce města ale nejde o právní závazek, který by darování obrazů podmiňoval.

Obvodní soud se Muchovou žalobou začal zabývat v lednu 2017. Tehdy ji zamítl, rozhodnutí potvrdil i odvolací senát. Nejvyšší soud ale loni v květnu rozsudky zrušil. Napodruhé začal soud žalobu řešit loni v listopadu. Obě strany tehdy uvedly, že se nebrání jednání o smírném řešení. Mucha minulý týden upozornil, že jednání i přes soudní spor dále pokračují.

Rada hlavního města v pondělí schválila, že Slovanský epopej nejméně na pět let poputuje na zámek v Moravském Krumlově, kde zůstane do doby, než pro něj bude mít Praha vlastní budovu. Rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelstvo. Praha zatím stále nemá jasno, kde vybuduje vlastní sál pro umístění obrazů, zvažuje víc možností. Podle Muchy by bylo vhodné využít pozemek vedle Lapidária na Výstavišti, na němž by mohla být postavena nová budova.
0 komentářů
přidat komentář

Související články