Zastupitelé Moravského Krumlova schválili smlouvu k epopeji

Vložil
ČTK
06.05.2020 06:40
Moravský Krumlov


Moravský Krumlov - Zastupitelé Moravského Krumlova schválili smlouvu o smlouvě budoucí o zápůjčce Slovanské epopeje do Moravského Krumlova, pro jich hlasovalo 16 z 18. Potřebné úpravy prostor budou dokončeny ke konci tohoto roku. V tiskové zprávě to dnes uvedl starosta města Tomáš Třetina (TOP 09).


"Mám velikou radost, že se smlouvu konečně podařilo projednat a schválit. Na programu to mělo být podstatně dříve, ale jelikož nás zasáhla pandemie koronaviru, museli jsme se věnovat jiným, akutnějším povinnostem," uvedl Třetina.

Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Praha loni v říjnu schválila, že cyklus na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. V období zapůjčení by se měl vyřešit problém s chybějícím prostorem v Praze. Podmínkou pro zapůjčení díla je ale dokončení úprav zámku v Moravském Krumlově.

Se zhotovitelem úprav prostor je podle starosty smlouva už uzavřena, stejně tak je vyřešeno financování. "Předpokládáme, že potřebné úpravy prostor budou dokončeny ke konci tohoto roku. Epopej přispěje k výraznému oživení regionu a právě v období ´pokoronavirovém´ bude velmi důležité podpořit celý region, podnikatelskou sféru a cestovní ruch," uvedl Třetina.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let a věnoval je Praze. Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna uložena do depozitáře. V roce 1963 byla vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek chátral. V roce 2011 obrazy tehdejší vedení Prahy nechalo odvézt.
0 komentářů
přidat komentář

Související články