Kvůli budově pro Muchovu epopej se změnila hranice Stromovky

Vložil
ČTK
21.03.2006 16:25
Praha

PRAHA - Pražský magistrát kvůli chystané výstavbě nové budovy pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy změnil hranice chráněné přírodní oblasti Královská obora. Stromovka zasahovala do holešovického výstaviště, kde má dům zhruba za 150 milionů korun stát. ČTK to po dnešním zasedání městské rady řekl radní Bohumil Černý (ODS).

Je přesvědčen o tom, že stavba začne letos. V  letošním rozpočtu na to má město 43 milionů korun. "Nic už nebrání vydání územního rozhodnutí," uvedl Černý. Moderní dům s ocelovou konstrukcí bude vypadat jako krabička postavená na hranu. Muchova plátna budou zavěšena v  unikátně řešeném prostoru. Budova by mohla být hotova příští rok, nebo v roce 2008.
Protože je Stromovka z hlediska ochrany přírody citlivá oblast, v  souvislosti s plánovanou výstavbou musela vydat podle Černého souhlas i vláda. Pokud by se hranice Stromovky nezměnily, podle předpisů by se tam prý stavět nemohlo.
Nyní je epopej na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku. O  jejím stěhování zpět do metropole se hovoří již mnoho let. Návrhů, kde by mělo být dílo vystaveno, byla řada. Před časem se diskutovalo o záměru umístit plátna do secesního Průmyslového paláce, což zamítli památkáři.
Nedávno se objevily návrhy, že nejlepší pro Slovanskou epopej by bylo Klementinum, které spravuje a využívá Národní knihovna. Ta bude stavět nové sídlo na Letné, přičemž Klementinum je na hlavních turistických trasách.
"Bylo by to logické, ale (Muchova) podmínka je jiná, proto výstavba nové budovy," uvedl již dříve Černý. Mucha (1860 - 1939) daroval obrazy Praze s podmínkou, že je vystaví v  síni vybudované pro tyto účely.
0 komentářů
přidat komentář

Související články