Výstavba budovy pro Slovanskou epopej začne patrně příští rok

Vložil
ČTK
19.06.2006 20:20
Praha

Praha - Výstavba budovy pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy začne na holešovickém Výstavišti v Praze patrně až příští rok. Podle radního Bohumila Černého (ODS) se nyní koná schvalovací řízení. Na podzim by se měla uskutečnit soutěž na firmu, která práce provede. Hotovy by měly být příští rok, nebo v roce 2008, řekl dnes Černý ČTK.

    Podle původních plánů měla stavba začít už loni, ještě začátkem roku se hovořilo o letošku. Čekalo se ale na jedno stanovisko pro schvalovací řízení. "Doufám, že už se to dál posouvat nebude," uvedl dnes Černý.
    Stále je možné, že moderní dům s ocelovou konstrukcí, který bude vypadat jako krabička postavená na hranu, bude podle radního hotov příští rok. "Stavba to není složitá," podotkl. Budova zhruba za 150 milionů korun se na Výstaviště hodí, monumentální obrazy tam budou mít ideální mikroklima, dodal.
    Nápad se ale podle dřívějších informací nelíbí Muchovým potomkům. Výstaviště považují pro vystavení epopeje za nevhodné, protože je spojováno s kolotoči a poutěmi. Mucha (1860 - 1939) daroval obrazy Praze s podmínkou, že je vystaví v síni vybudované pro tyto účely.
    Podle Černého asi budou mít Muchovi potomci připomínky stále, případnou žalobu ale prý nepodali. "Všechny dokumenty hovoří pro nás," zdůraznil radní.
    Nyní je epopej na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku. O jejím stěhování zpět do metropole se hovoří již mnoho let. Návrhů, kde by mělo být dílo vystaveno, byla řada. Nedávno se objevil návrh, že nejlepší pro Slovanskou epopej by bylo Klementinum. Černý ale tvrdí, že potom by nebyl splněn Muchův požadavek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články