V opravovaném Červeném kostele ve Varnsdorfu se již konaly akce

Vložil
ČTK
04.01.2021 07:40
Varnsdorf

Varnsdorf – V Červeném kostele ve Varnsdorfu na Děčínsku, který je od roku 2017 v rekonstrukci, se už loni uskutečnilo několik kulturních akcí. Slavnostní otevření novogotického kostela postaveného na začátku 20. století je naplánované na letošní rok. Město do stavby zatím investovalo více než deset milionů korun, využilo také krajské dotace. ČTK to řekl mluvčí města Tomáš Secký.


Kostel město nebude využívat jako církevní památku, bude sloužit pro kulturní a společenské účely, jako jsou například svatby, koncerty či výstavy. "Kostel je stále v rekonstrukci, ale už se v něm několik kulturních akcí pořádalo. Zatím však pouze nahodile," uvedl Secký.

Loni prošly opravou dřevěné ochozy uvnitř kostela, vnitřní okenice a zvonice. "Proběhly restaurátorské práce na čtyřech vstupních dveřích kostela, opravil se havarijní stav bočních věžiček a dřevěné schodiště v horní části věže," uvedl mluvčí. Práce podle něj pokračují na mlatové cestě ke kostelu, na vitrážových oknech a vnějším osvícení kostela.

Zkraje letošního roku by město podle Seckého mohlo vypsat výběrové řízení na zhotovitele sociálního zařízení, přípojek energií a podlah v hlavní lodi kostela. Pandemie koronaviru opravy nezastavila, stihly se tak všechny stavební práce, které byly v plánu, dodal mluvčí.

Kostel se zajímavou architekturou byl postaven na začátku minulého století z červených glazovaných cihel v novogotickém slohu. V roce 1958 byl prohlášen za kulturní památku. V době, kdy kostel vlastnil stát, chátral a veřejnosti nebyl přístupný.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
skvělá zpráva
Raval
07.01.21 11:07
máte pravdu
Raval
07.01.21 08:44
zobrazit všechny komentáře