V Moravském Krumlově dokončují projekt na opravu západního křídla zámku

Vložil
ČTK
02.04.2024 07:15
Moravský Krumlov


Moravský Krumlov - V Moravském Krumlově na Znojemsku dokončují projekt na opravu západního křídla zámku. Kdy se bude opravovat, je ale otázkou, protože podle starosty Tomáše Třetiny (TOP 09) nepanuje mezi zastupiteli shoda, zda má město investovat do zámku další peníze, řekl ČTK. V minulých letech už do oprav investovalo miliony. Sám by byl rád, kdyby se zámek opravil co nejdříve.


V otázce opravy mají zastupitelé různé názory bez ohledu na politickou příslušnost. "Debatu chceme ukončit letos. Podle mě je dobré západní křídlo opravit co nejdříve a klidně ho zakonzervovat. Možnosti, jaké máme nyní, tu nemusí za deset let být," řekl Třetina. Obce totiž mají poměrně dobré možnosti získávat na opravu památek dotace, část nákladů však musejí vždy hradit samy. "Je to razantní, ale relevantní debata. Někteří zastupitelé mají pocit, že do zámku už jsme dali hodně a teď by bylo potřeba se věnovat místo něj jiným projektům," řekl Třetina.

Zámek chátrající od konce druhé světové války potřebuje v částech, kde se ještě nepracovalo, alespoň základní opravy. Podle Třetiny se začne brzy spravovat střecha a také okna. Co by teoreticky mohlo být v opraveném západním křídle, není podle Třetiny aktuální otázka, protože zámek je tak velký, že ho ani není možné celý využít. Jen by chtěl, aby byl spravený a zachovaný pro případné budoucí využití a pro další generace.

Zámek chátral od konce druhé světové války a ani po roce 1989 se jeho stav nezlepšil. Výjimkou byla akorát malá část, kde se vystavovala Slovanská epopej do Alfonse Muchy. Větší a souvislejší opravy se datují až od počátku druhé dekády tohoto století a především do doby po roce 2015, kdy se stalo majitelem zámku město. Podařilo se mu znovu získat na zámek Slovanskou epopej, kterou Praha jako vlastník odvezla v roce 2011, a opravilo i další prostory. V části z nich nacházejí umístění různé výstavy. Návštěvníci mohou jít také na prohlídku do šlechtických komnat a na zámeckou věž. Loni Slovanskou epopej vidělo přes 42.000 lidí, celkem na zámek přišlo přes 53.000 návštěvníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články