Moravský Krumlov za 119 milionů opraví jižní křídlo zámku

Vložil
ČTK
20.06.2018 17:40
Moravský Krumlov

Moravský Krumlov - Moravský Krumlov plánuje opravu jižního křídla zámku za 119 milionů korun. Většinu nákladů, skoro 100 milionů, by pokryla dotace z Evropské unie. Práce mají začít v roce 2019 a skončit v roce 2021. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) novinářům řekl, že v budoucnu by mohlo vzniknout kulturně vzdělávací centrum v místě koníren.


Na zámku byla v minulosti Slovanská epopej Alfonse Muchy. Město pak zámek koupilo a chce ho opravit. Podle Třetiny budou práce zahrnovat opravu jižního křídla včetně věže nebo tunelu. "Záměrem rekonstrukce zámku je, aby se Moravský Krumlov stal jedním z atraktivních turistických cílů jižní Moravy, zejména pak pro návštěvníky z Rakouska. A právě na těchto projektech město Moravský Krumlov a Jihomoravský kraj nabízí možnost spolupráce rodině Liechtensteinů. Navázalo by se tak na tradici dobrých vztahů a Moravský Krumlov by se mohl stát jedním z jejich významných rodinných center," řekl hejtman Bohumil Šimek.

Právě on spolu s Třetinou dnes představili projekt zástupcům rodu Liechtensteinů, který dříve panství vlastnil. "Už v roce 2017 jsme navázali spolupráci s Lichtenštejnskem v oblasti kultury, a to na platformě základních uměleckých škol v rámci projektu Děti dětem. Vybudování nového centra na zámku by mohlo dát další impulz k budování konkrétnějších vztahů s rodem, který má v našem městě své kořeny," řekl Třetina.

Město má i další plány. "Bavili jsme se také o možnosti využití konírny pro vznik kulturně vzdělávacího centra. Připomínalo by nejen historii rodu Liechtensteinů v celé šíři po dobu jeho působení v Čechách i na Moravě, ale zamýšlíme i výstavu mapující 20. století," uvedl Třetina.

Letos uplyne 110 let od úmrtí knížete Rudolfa, posledního majitele panství z rodu Liechtensteinů, který se výrazně zapsal do dějin Moravského Krumlova a jižní Moravy. Krumlov při této příležitosti dnes navštívila zástupkyně rodu Maria-Pia Kothbauer-Liechtenstein.
0 komentářů
přidat komentář

Související články